PwC: Šéfové českých firem věří v růst, zároveň však šetří

Generální ředitelé českých firem očekávají další úspěšný rok. Celkem 82 % z nich věří, že jim letos porostou tržby. Největší růstovou příležitostí v letošním roce budou inovace. Největší hrozbu naopak představuje nedostatek lidí a přílišná regulace. Ukázal to již osmý ročník Českého průzkumu názorů generálních ředitelů pořádaný PwC ČR.

Největší růstové příležitosti pro letošní rok vidí čeští generální ředitelé ve vývoji nového výrobku či služby, a to v 27% případů. Uvědomují si, že musí držet krok s nejnovějšími trendy, a proto ani rychlost technologických změn nevnímají jako hrozbu pro svůj byznys. Více než polovina dotázaných se těchto změn vůbec nebojí. Hlavním tématem ve firmách jsou dnes digitální technologie. Již 30 % českých firem má alespoň polovinu zákazníků z on-line světa.

„Výsledky však zároveň ukazují, že třetina generálních ředitelů není ochotna přijmout digitalizaci ani na místech, kde již dnes existují dostupná řešení. To potvrzuje, že konkurence na trhu a stále relativně levná pracovní síla nenutí české firmy k radikálnější digitální optimalizaci,“ řekl řídící partner PwC ČR Jiří Moser.

Další strategické příležitosti vidí lídři českých firem v růstu na domácím trhu. Celých 26 % z nich chce využít příležitostí doma, kdežto jen 19 % na stávajícím zahraničním trhu. Až s velkým odstupem je zahraniční expanze (11 %). Čeští ředitelé mají jen mírné obavy z vývoje ekonomiky, třetina se dokonce makroekonomických hrozeb nebojí vůbec. Přesto jsou opatrní. Významnější úsporná opatření provedlo loni 71 % firem a i letos se na ně chystá 60 % podniků.

„Generální ředitelé si uvědomují, že růst nemusí trvat věčně a v nejistém vývoji globální ekonomiky nechtějí nic ponechat náhodě. Téměř 60 % dotázaných proto využívá současné příznivé ekonomické prostředí k investicím do změn, které jim umožní pružněji reagovat na případné výkyvy trhu. Dalších 15 % si vytváří finanční polštář,“ řekl Moser.

Newsletter