PwC: Zadluženost domácností táhnou nahoru stále úvěry na bydlení

Česká národní banka dnes zveřejnila údaje o zadlužení domácností a podniků u bank ke konci července. Zadlužení domácností dosáhlo 1,488 bilionu korun. Ve stejném měsíci loni to bylo 1,38 bilionu. Zadlužení podniků meziročně vzrostlo na 1,051 bilionu z 999,3 miliardy korun loni.

„Zadluženost domácností táhnou nahoru stále zejména úvěry na bydlení. Ceny bytů, hlavně ve velkých městech, přitom stále letí vzhůru. To je způsobeno jednak nedostatkem bytů, a jednak příznivou ekonomickou situací, kdy rostou mzdy a nezaměstnanost se drží na rekordně nízkých úrovních a na trhu je dostatek volných prostředků. Nemovitosti pak představují jednu z tradičních
investičních příležitostí. Růst úrokových sazeb ani zpřísnění regulace tento trend zatím nezvrátily,“ uvedl Marek Richter, partner v oddělení Auditorských služeb PwC ČR.

„Podniky věří v růst a nebojí se si na investice i půjčit. Stále však jejich úvěrová aktivita není tak velká, jak by si banky ve svých růstových plánech přály. Důkazem je i průzkum PwC, podle něhož si letos na svůj růst hodlá půjčit jen třetina českých firem,“ dodal Richter.

Newsletter