Rabobank propustí 19% zaměstnanců a odprodá část majetku

Nizozemská bankovní společnost Rabobank zruší do konce tohoto desetiletí zhruba 9000 pracovních míst, což je asi 19 procent z celkového počtu 47.000. Banka dnes uvedla, že odprodá majetek v hodnotě 150 miliard eur (zhruba čtyři biliony Kč), což představuje asi 20 procent celkových aktiv. Tyto kroky mají banku připravit na přísnější pravidla bankovní regulace.

Nové úsporné kroky jsou součástí strategického plánu, který družstevní banka přijala po nástupu generálního ředitele Wieba Draijera loni v říjnu. Společnost se chce znovu zaměřit na své kořeny ve finančních službách pro zemědělství a omezit poskytování hypoték a firemních úvěrů. Pomocí restrukturalizačních opatření chce zvýšit do roku 2020 roční provozní zisk o 2,1 miliardy eur, uvedla banka podle agentury Reuters.

Rabobank je nejnovějším případem výrazného propouštění u velkých bank. Podobné plány letos oznámily Deutsche Bank, švýcarské UBS a Credit Suisse či britské HSBC, Standard Chartered, Barclays, RBS a Lloyds. Rabobank už dříve sdělila, že do konce příštího roku propustí 3000 lidí.

Rabobank je nyní největším poskytovatelem hypoték v Nizozemsku. Chce je ale omezit, protože v rámci nové regulace zvané Basilej IV se budou muset hypotéky v portfoliu bankovních aktiv hodnotit jako rizikovější než dosud.

Newsletter