Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Radioaktivita v Pacifiku se pět let po Fukušimě vrací do normálu

Úroveň radioaktivity v Tichém oceánu se nyní, pět let po katastrofě v japonské jaderné elektrárně Fukušima, rychle vrací do normálu. Podle agentury AFP to uvádí dnes zveřejněná zpráva mezinárodního týmu odborníků.

V březnu 2011 zasáhlo severovýchod Japonska silné zemětřesení devátého stupně a následná přívalová vlna cunami. Na 19.000 lidí tehdy přišlo o život nebo jsou od té doby pohřešovaní. Vlna také způsobila havárii ve fukušimské elektrárně, z níž pak unikla do okolí radiace. Radioaktivní materiál se dostal i do moře a proudy ho rozptýlily daleko do oceánu.

Zpráva vydaná nyní experty Vědeckého výboru pro výzkum oceánů uvádí, že radioaktivní látky se dostaly až k pobřeží Spojených států. Avšak údaje obsažené ve dvaceti vědeckých materiálech pojednávajících o radioaktivitě způsobené japonskou elektrárnou ukazují, že úroveň radioaktivity v Tichém oceánu, která hned po katastrofě vzrostla desetimilionkrát nad normální stav, rychle poklesla.

„Například v roce 2011 téměř polovina vzorků z ryb v pobřežních vodách obsahovala nebezpečnou úroveň radioaktivních látek,“ sdělil spoluautor zmíněné zprávy Pere Masque. „V roce 2015 se tento údaj snížil na méně než jedno procento vzorků překračujících stanovenou hranici,“ dodal.

Zpráva nicméně zároveň konstatuje, že mořské dno a přístav v blízkosti fukušimské elektrárny jsou stále hodně zamořené. „Monitorování úrovně radioaktivity a mořského života v tomto regionu musí pokračovat,“ upozornil Masque.

Newsletter