Radní schválili novelu Pražských stavebních předpisů

Radní schválili novelu Pražských stavebních předpisů, ČTK to potvrdily dva zdroje z jednání rady. O podobu předpisů vedla Praha s ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) a Evropskou komisí (EK) spory před dva roky. Novela předpisů vznikla ještě za předchozího vedení hlavního města, MMR ale jejich platnost pozastavilo. Po dnešním schválení nabudou účinnosti 1. srpna.

„Pražské stavební předpisy jsme dnes schválili. Jsou jedním z nejzásadnějších dokumentů, které Praha má a já jsem ráda, že se to po těch všech peripetiích povedlo,“ uvedla pro ČTK primátorka Adriana Krnáčová ANO). Ta tuto verzi předložila radě po kompetenčním sporu se svým dřívějším náměstkem Matějem Stropnickým (SZ/Trojkoalice), schválená byla loni na začátku srpna. Koncem října pak rada předpisy připravila na odeslání k notifikaci do Bruselu. Na mimořádné schůzce do nich před tím zapracovali připomínky MMR. Rada tehdy jednala v užším složení poté, co pražští zastupitelé předešlé noci odvolali čtyři z 11 radních.

Původní verze schválená minulým vedením hlavního města se stala předvolebním tématem, kde proti sobě stáli bývalý primátor Tomáš Hudeček (nestr., dříve TOP 09) a firmy zajišťující velkoplošnou reklamu. Předpisy totiž v zastavitelném území zakazovaly reklamu nad šest metrů čtverečních.

Stavební předpisy jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu. Obecně definují požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby. Účinnost původních stavebních předpisů loni v lednu na 15 měsíců pozastavilo MMR. Zrušení předpisů zdůvodnilo tím, že mají formální nedostatky a chybí notifikace Evropské komise. Po dobu jejich pozastavení platily v Praze obecné podmínky dané stavebním zákonem.

Praha má své stavební předpisy jako jediné město v zemi už více než 100 let. Ministerstvo chtělo kvůli sporům hlavnímu městu tuto výsadu odebrat.

Newsletter