Rajoy: Španělsko vytvoří do dvou let milion pracovních míst

Španělská vláda vytvoří během dvouletého období končícího letos v prosinci celkem milion nových pracovních míst. Prohlásil to dnes premiér Mariano Rajoy v rozhovoru s agenturou EFE, čímž výrazně zvýšil dříve předpovídaný údaj 800.000 míst. Země se dlouhodobě potýká s více než dvacetiprocentní nezaměstnaností a toto téma bude klíčové v letošní předvolební kampani.     

Zatímco v loňském roce přibylo podle statistik přes 417.000 pracujících lidí, letos to podle Rajoye bude 550.000 až 600.000. Vláda tím v dvouletém období překoná svůj dřívější příslib, a může se tak přiblížit kýženému poklesu nezaměstnanosti, který bude klíčovou položkou na účtu, jejž jí vystaví voliči před letošními volbami.     

Bez práce je podle posledních statistik 23,7 procenta Španělů, což je po Řecku druhý nejvyšší údaj v Evropě. Během více než tří let vlády lidovců dosáhla nezaměstnanost až 27 procent, Rajoy slíbil ji do konce volebního období snížit pod 23 procent.     

Rajoyova strana bude ve volbách čelit sílící konkurenci zleva, kde se kromě tradičního soka socialistů dere vzhůru nová strana Podemos. Obě formace podle průzkumů dělí od vedoucích lidovců jen několik procent.    

Vysoká nezaměstnanost zvláště mezi mladými lidmi ve více než čtyřicetimilionové zemi klesá pouze velmi pozvolna navzdory tomu, že její ekonomika se v posledních měsících řadí k nejrychleji rostoucím v rámci eurozóny. Letošní odhad růstu HDP stanovila vláda na dvě procenta. 

Newsletter