Rakouská centrální banka prudce zhoršila výhled ekonomiky

Rakouská centrální banka dnes snížila odhad růstu domácí ekonomiky na příští rok na pouhých 0,7 procenta z dříve předpokládaných 1,9 procenta. Reagovala tak na slabost exportních trhů, nízké investice a slabou spotřebitelskou poptávku, informovala agentura Reuters. Krok činí ve shodnou dobu, jako německá centrální banka.

Německá centrální banka výrazně zhoršila výhled ekonomiky

Centrální banka zhoršila výhled i na rok 2016. V předchozí červnové prognóze předpokládala, že ekonomika stoupne o 2,1 procenta, zatímco podle nové prognózy by měl růst činit pouze 1,6 procenta.

Odhad letošního růstu banka snížila na pouhých 0,4 procenta. Ještě v srpnu přitom počítala pro letošní rok s růstem 0,9 procenta. Loni se hrubý domácí produkt Rakouska zvýšil o 0,3 procenta.

Výzkumný institut WIFO tento týden oznámil, že v letošním třetím čtvrtletí se rakouský HDP snížil o 0,3 procenta proti předchozím třem měsícům. Zaznamenal tak první mezičtvrtletní pokles od prvního kvartálu loňského roku. Institut, který stavuje ekonomické statistiky pro rakouskou vládu, navíc opravil údaj o vývoji HDP v letošním druhém čtvrtletí, a to na stagnaci z dříve ohlášeného nárůstu o 0,1 procenta.

Ke zhoršení hospodářského výhledu dnes přistoupila i centrální banka sousedního Německa. Ta snížila odhad růstu německé ekonomiky na příští rok o polovinu na jedno procento. V letošním roce nyní banka počítá s růstem o 1,4 procenta, zatímco v předchozí červnové prognóze letošní růst odhadovala na 1,9 procenta. 

Newsletter