Rakouské OMV klesl zisk o polovinu

Rakouské ropné a plynárenské skupině OMV klesl v prvním čtvrtletí očištěný provozní zisk o polovinu na 333 milionů eur (9,1 miliardy Kč). Důvodem byl propad cen ropy a zastavení těžby v Jemenu a Libyi. Oznámila to dnes společnost. 

Očištěný zisk nezahrnuje mimořádné položky a změnu hodnoty zásob. Výsledky však překonaly očekávání analytiků dotazovaných agenturou Thomson Reuters, kteří počítali v průměru se ziskem 322 milionů eur. Čistý zisk klesl o 46 procent na 163 milionů eur. Tržby se snížily o 41 procent na 5,83 miliardy eur. 

Na těžbu ropy má negativní dopad zastavení těžby v Jemenu a Libyi z bezpečnostních důvodů. OMV se však podařilo zvýšit těžbu v Norsku. Firma rovněž kvůli nízkým cenám ropy změnila své investiční plány a uvedla, že se jí nepodaří splnit cíl, aby zvýšila do roku 2016 těžbu na 400.000 barelů ropného ekvivalentu denně. 

Světové ceny ropy se od června snížily o téměř polovinu. Může za to kombinace vysokých dodávek suroviny na trh a nízké poptávky. Propad cen donutil těžební firmy snížit výdaje a odstavit některá těžební zařízení. 

OMV letos plánuje kapitálové výdaje 2,7 miliardy eur a celková těžba bez Libye a Jemenu by měla činit zhruba 300.000 barelů ropného ekvivalentu denně. Těžba v Norsku a na Novém Zélandu má růst, slabší však bude zřejmě výkon turecké Petrol Ofisi kvůli regulačním změnám v zemi. 

OMV patří mezi největší ropné společnosti ve střední a východní Evropě, vlastní například přední rumunskou ropnou společnost Petrom. V České republice působí OMV od roku 1991, v roce 2005 v tuzemsku koupila síť čerpacích stanic Aral. 

Newsletter