Rakouskou vládu čekají výrazné změny, skončí tři ministři

Christian Kern, kterého dnes rakouský prezident Heinz Fischer jmenuje novým kancléřem, chystá výrazné změny ve vládě. Vymění hned tři ze šesti ministrů za sociální demokracii, uvedla agentura APA. Dosavadní šéf rakouských drah Kern ve funkci nahradí Wernera Faymanna, který začátkem minulého týdne nečekaně rezignoval.

Změny v kabinetu oznámili sociální demokraté po ranním zasedání svého předsednictva. Dotknou se stávající ministryně školství Gabriele Heinisch-Hosekové, kterou nahradí šéfka rakouské konference rektorů Sonja Hammerschmidová a ministra kultury Josefa Ostermayera, jehož vystřídá kulturní manažer Thomas Drozda. Ve vládě skončí i ministr dopravy a inovací Gerald Klug, do jehož křesla usedne dosavadní štýrský ministr dopravy Jörg Leichtfried.

O možných změnách ve vládě mluvili i koaliční lidovci, jejichž předseda Reinhold Mitterlehner kabinet v posledních dnech dočasně vedl, zatím ale žádné oficiálně neoznámili.

Kerna by měl rakouský prezident jmenovat kancléřem dnes kolem 17:00 SELČ. Už ve středu ráno povede Kern první zasedání vlády a následně promluví před poslanci v Národní radě.

Faymann minulý týden rezignoval na všechny politické funkce především kvůli ztrátě podpory části sociálních demokratů, poté co stranický kandidát propadl v prvním kole prezidentských voleb. Sociální demokraté si od změny v čele strany slibují oživení vlády a zvýšení svých šancí pro příští parlamentní volby. V průzkumech totiž zatím jasně vede Svobodná strana Rakouska.

Newsletter