Euro navyšuje zisky proti dolaru a překonalo hranici 1,1800 EURUSD. Posilují i procyklické měny. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala na úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

Rakouští Svobodní ve volbách získali na tématu uprchlíků

Ve volbách v rakouské spolkové zemi Horní Rakousy získala pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ) 30,4 procenta hlasů a skončila druhá hned za vítěznou Rakouskou lidovou stranou (ÖVP). Ta však oproti předchozím zemským volbám prudce oslabila, stejně jako až třetí Sociálnědemokratická strana Rakouska (SPÖ) kancléře Wernera Faymanna. Vyplývá to z konečných výsledků voleb v regionu, který sousedí s Jihočeským krajem. Velký vliv na rozhodování voličů měla podle analytiků uprchlická krize.

FPÖ oproti volbám před šesti lety počet získaných hlasů rovnou zdvojnásobila. Pro vítěznou ÖVP hlasovalo 36,4 procenta voličů, takže utrpěla více než desetiprocentní ztrátu oproti předchozímu hlasování.

Agentura APA dnes předpovídala, že se po dnešku na politické mapě Rakouska výrazně projeví migrační krize. Rakouští politologové hlasování v Horních Rakousech přitom považují za test nálady voličů v celé republice.

Čtvrtinu svých voličů ztratila dosud druhá nejsilnější formace SPÖ, která si dnes připsala zisk 18,4 procenta. Čtvrtí jsou Zelení s podporou 10,3 procenta. Liberální strana Neos nepřekročila čtyřprocentní hranici zaručující proniknutí do zemského sněmu; dosáhla jen na 3,4 procenta.

O vládní většinu v Linci přišly strany dosavadní regionální koalice, tedy lidovci se Zelenými v čele s lidoveckým hejtmanem Josefem Pühringerem. Získávají totiž 27 z celkem 56 mandátů. Na celostátní úrovni vládne koalice lidovců a sociálních demokratů.

Předseda FPÖ Heinz-Christian Strache nedávno požadoval, aby se k ochraně proti nekontrolované migraci na rakouských hranicích vystavěl plot po vzoru Maďarska.

Po oslnivém úspěchu své strany Strache Pühringerovi poradil, aby demokraticky dosažený výsledek bral vážně a ukončil izolaci FPÖ. Lidé podle něj touží po obsahové změně politiky, protože v mnoha oblastech jde vývoj dramaticky špatným směrem.

„Tento přesvědčivý důkaz důvěry voliček a voličů překonává dokonce naše vlastní očekávání,“ prohlásil Strache, který půjde 11. října do vídeňských regionálních voleb jako hlavní kandidát své strany. Vyjádřil naději, že v metropoli úspěch zopakuje.

Podle průzkumu společnosti SORA pro televizi ORF sehrálo v rozhodování voličů klíčovou roli téma uprchlíků. Velmi o něm před volbami diskutovalo 61 procent dotázaných. Žádné jiné téma tak důležité podle průzkumu pro voliče nebylo.

Podle šéfa poslanců ÖVP Reinholda Lopatky musí i politici na spolkové úrovni převzít část odpovědnosti za volební výsledek v Horních Rakousech. Ústřední vídeňská vláda podle něj musí přemýšlet, co může zlepšit, zvlášť pokud jde o komunikaci o tématu uprchlíků. Rakousko je přitom jednou z hlavních tranzitních zemí pro běžence, kteří po desetitisících míří především do Německa.

ROZHOVOR: „Tsipras úspory a reformy ohne od svých voličů“

Newsletter