Dolarový index oslabil zpět pod 92 bodů. Euro po včerejším výprodeji po dosažení 1,2000 EURUSD nabírá další zisky. Koruna po pondělním oslabení drží hodnoty nad 26,20 za euro. Nad očekávání lepší revize HDP za 3Q neměla výraznější vliv.

RB: Deficit běžného učtu za září způsoben vyšším odlivem dividend

Zářijový deficit běžného účtu byl způsoben primárně vlivem negativní bilance prvotních a druhotných důchodů. Uvedl to analytik Raiffeisenbank Milan Frydrych. Běžný účet platební bilance v ČR v září vykázal deficit ve výši 2,4 miliardy korun. Medián trhu očekával přebytek ve výši 2,3 miliardy. V meziročním srovnání se jedná o zhoršení o 6,4 miliardy a v porovnání se srpnem se deficit běžného účtu zlepšil o 5,6 miliardy Kč. 

Od začátku letošního roku dosáhl běžný účet přebytku 52 mld. Kč, tedy o 23,4 mld. méně než za stejné období loňského roku. „Vzhledem k tomu, že v příštích měsících očekáváme příznivý vývoj zahraničního obchodu a zpomalení odlivu dividend do zahraničí, by běžný účet letos mohl dosáhnout přebytku přibližně ve stejné výši jako loni (53 mld. Kč),“ dodal Frydrych.

Newsletter