RB OSN se zabývala Krymem, potvrdila celistvost Ukrajiny

Znepokojivou situací na severu Krymu se ve čtvrtek v New Yorku na ukrajinskou žádost zabývala Rada bezpečnosti OSN. Na uzavřeném zasedání podle ukrajinského delegáta Volodymyra Jelčenka rada potvrdila územní nedotknutelnost a svrchovanost Ukrajiny. Rusko, které má jako stálý člen právo veta, ale dalo najevo, že takové stanovisko nesdílí, napsala agentura Interfax.

Schůze Rady bezpečnosti se sešla po ruském obvinění, že ukrajinští „diverzanti“ se snaží na anektovaném Krymu destabilizovat situaci a zabili tam dva ruské vojáky. Kyjev obvinění odmítl a označil za provokaci a předehru k nové intervenci. Ukrajina dnes k severní hranici Krymu povolala nové vojenské jednotky a uvedla je do stavu pohotovosti.

Ruský delegát Vitalij Čurkin na schůzi rady popřel zprávy o tom, že Rusko na severu anektovaného území soustřeďuje armádu. Diplomat vyzval státy, které mají na Kyjev vliv, aby přinutily ukrajinské vedení k plnění minských mírových dohod.

Americké ministerstvo zahraničí dnes vydalo prohlášení, v němž varovalo před další eskalací napětí. „Jakékoli akce, včetně výroků a slovních útoků, mohou zhoršit nynější velmi napjatou a nebezpečnou situaci,“ řekla novinářům mluvčí ministerstva Elisabeth Trudeauová.

Newsletter