RB: Růst cen průmyslových výrobců bude zrychlovat

Analytici Raiffeisenbank v následujících měsících očekávají, že růst cen průmyslových výrobců bude zrychlovat díky nízké srovnávací základně z minulého roku, ale i růstu cen materiálů a vstupů. Podle průzkumu PMI průměrné ceny, které si výrobci účtují za své zboží, během října prudce vzrostly. Tempo růstu průmyslových cen bylo nejrychlejší od dubna 2011 a poháněly ho vyšší ceny surovin. Pro rok 2017 očekáváme růst cen průmyslových výrobců průměrným tempem 2,4 %.

„Ceny průmyslových výrobců v říjnu meziměsíčně zůstaly beze změny. Meziroční tempo zpomalilo na 1,1 %, což je o šest desetin procentního bodu méně než v předchozím měsíci. Medián trhu očekával meziměsíční růst o 0,3 % a 1,4 % v meziročním srovnání. Náš tým odhadoval 1,3 % r/r. Průměrný růst cen průmyslových výrobců v tomto roce prozatím činí 2,0 % r/r,“ uvedl analytik Raiffeisenbank František Táborský.

Dodal, že na meziměsíční stagnaci cen průmyslových výrobců se vykompenzoval růst cen chemických látek a výrobků (+0,1 p.b.) a pokles cen dopravních prostředků (-0,1 p.b.). Ostatní složky měly zanedbatelný příspěvek k meziměsíční změně.

K meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců přispěly nejvíce obecné kovy a kovodělné výrobky (+0,6 p.b.) a potravinářské výrobky, nápoje a tabák (+0,5 p.b). V opačném směru působily opět ceny dopravních prostředků (-0,5 p.b.) a energií (-0,2 p.b.). Z jednotlivých podsložek zaznamenaly nejvyšší meziroční růst opět mléčné výrobky a to o 17,7 %.

Newsletter