RBI: Růstové vyhlídky zemí střední Evropy se letos zlepšily

Díky dobrým výsledkům z letošního jara zlepšila Raiffeisenbank výhled růstu ekonomiky v roce 2015 pro Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko. Nyní tyto země očekávají růst reálného HDP převyšující tři procenta. Vyplývá to z aktuální prognózy, kterou banka poskytla ČTK. Česká ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 4,0 procenta.

Výhledy růstu upravila Raiffeisenbank rovněž pro Rumunsko (ze tří na čtyři procenta), Bulharsko (z 1,2 na 2,0 procenta) a Chorvatsko (z nuly na 0,5 procenta). Situace v regionu východní Evropy je nadále složitá z důvodu očekávaných poklesů HDP o 3,5 procenta v Bělorusku, o čtyři procenta v Rusku a o deset procent na Ukrajině.

„Vzhledem k tomu, že vrchol růstového cyklu je předpokládán až ve druhé polovině roku 2015 a na začátku roku 2016, jsou odhady růstu pro rok 2016 mírně nižší než pro letošní rok. Pro většinu zemí střední Evropy je charakteristický vyrovnaný růst opírající se o všechny složky poptávky,“ uvedl hlavní ekonom Raiffeisen Bank International Peter Brezinschek ve Strategii pro střední a východní Evropu pro třetí čtvrtletí roku 2015.

„Česká ekonomika nyní prochází fází robustního oživení. Ačkoliv silný růst reálného HDP v prvním čtvrtletí 2015 podpořily jednorázové vlivy související se změnami daní z tabáku, oživení ekonomiky registrujeme ve všech sektorech. Nejvíce se daří průmyslu. Stavebnictví po třech letech hluboké a bolestivé recese roste mimo jiné díky dočerpávání EU fondů. Díky silné důvěře v ekonomiku a rychle klesající nezaměstnanosti roste také spotřeba domácností,“ uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Ačkoliv se průměrná mzda zvyšuje jen pozvolna (o 2,2 procenta v prvním čtvrtletí 2015), je podle ní otázkou času, kdy se začnou mzdy v české ekonomice zvedat rychleji. Na jejich rychlejší růst netrpělivě čeká Česká národní banka, která růstem mezd a následně inflace podmiňuje ukončení současného režimu kontroly kurzu koruny, dodala.

Vývoj okolo Řecka nemá a nebude mít vážný dopad na českou ekonomiku. „Pouze v případě velmi nepříznivého vývoje, který by přidusil předpokládané oživení ekonomik eurozóny, bychom mohli čelit zpomalení domácího růstu. Česká ekonomika se může pochlubit nízkým zahraničním zadlužením a relativně nízkým veřejným dluhem. Naše země v žádném případě nepatří na periferii,“ uzavřela Horská.

Newsletter