RBS přemýšlí, co s aktivitami v ČR a dalších zemích

Britská banka Royal Bank of Scotland stále zvažuje, zda prodá či zruší své aktivity ve firemním bankovnictví v regionu střední a východní Evropy, Afriky a Blízkého východu. Bez dalších podrobností to dnes uvedla mluvčí banky. Informovaný zdroj agentuře Reuters sdělil, že banka se mimo jiné zamýšlí i nad osudem svých dceřiných firem a poboček v České republice, Polsku, Rusku, Turecku a Kazachstánu. Podle zdroje už je jisté, že banka odejde z Rumunska a ze Slovenska.    

RBS oseká investiční bankovnictví. Možná odejde z ČR

RBS už koncem února oznámila, že výrazně omezí aktivity v oblasti investičního bankovnictví a zaměří se na úvěrový trh v Británii. Uvedla, že se stáhne z 25 zemí v Evropě, Asii a na Blízkém východě a omezí operace v Asii a ve Spojených státech. Šéf komunikace české pobočky banky Tomáš Tesař tehdy Lidovým novinám řekl, že RBS odchází i z českého trhu, zatím však není jasné, zda banka českou pobočku uzavře, nebo ji prodá jiné firmě.     

Banka, kterou z většiny vlastní britská vláda, je nucena omezovat své aktivity v zahraničí poté, co během finanční krize let 2007-2009 dostala od vlády finanční pomoc v sumě 45,5 miliardy liber (dnešních asi 1,7 bilionu Kč). RBS vykázala za loňský rok kvůli odpisům a jednorázovým nákladům ztrátu 3,5 miliardy liber proti propadu devět miliard liber za rok 2013.     

V regionu střední a východní Evropy, Afriky a Blízkého východu byla RBS v roce 2013 úvěrově angažována částkou 19,1 miliardy liber. To představovalo 3,4 procenta z jejích celkových aktiv, uvádí se ve výroční zprávě banky. 

Newsletter