Řecká banka NBG prodá za 2,75 miliardy eur svou tureckou divizi

Největší řecká bankovní společnost National Bank of Greece (NBG) se v rámci restrukturalizace dohodla na prodeji své turecké divize Finansbank. Za 2,75 miliardy eur (74 miliard Kč) ji převezme katarská společnost Qatar National Bank. Ta navíc po dokončení transakce splatí 910 milionů eur, které divize Finansbank dluží mateřské NBG.

Cena akcií společnosti NBG po ohlášení dohody stoupla o devět procent. Banka uvedla, že výtěžek z prodeje divize použije ke splacení státní pomoci v objemu kolem dvou miliard eur a ke snížení závislosti na nouzovém financování od centrální banky.

„Po téměř deseti letech úspěšné přítomnosti v Řecku NBG prodává Finansbank, aby dostála svým závazkům vůči akcionářům a evropským úřadům. V důsledku této transakce bude NBG nejlépe kapitalizovanou a nejlikvidnější bankou v Řecku,“ uvedla firma. „Prostředky hodláme použít k podpoře hospodářského oživení Řecka,“ dodala.

Dluhová krize v Řecku donutila tamní banky k radikálnímu zvýšení kapitálu. Evropská centrální banka (ECB) koncem října odhadla, že NBG by mohla potřebovat nový kapitál v objemu až 4,6 miliardy eur.

Atény musely v létě domácí banky na tři týdny uzavřít. Jejich znovuotevření umožnila až dohoda o novém záchranném programu pro Řecko, který mezinárodní věřitelé podmínili dalšími reformami a úspornými opatřeními. Program zahrnuje rovněž prostředky na podporu rekapitalizace řeckých bank.

Newsletter