Řecká centrální banka letos počítá s mírným poklesem HDP

Řecká ekonomika letos vykáže pokles o 0,3 procenta, příští rok se ale vrátí k růstu. Předpověděla to dnes tamní centrální banka. Mezinárodní věřitele zároveň vybídla, aby zmírnili některé podmínky, na kterých se s nimi dohodla, když požadovala finanční pomoc. Výraznější ústupky a snížení dluhové zátěže by zotavení řecké ekonomiky urychlily, uvedla banka.

Příští rok se hrubý domácí produkt (HDP) Řecka podle centrální banky zvýší o 2,5 procenta. Růst o 2,7 procenta již řecké ekonomice na příští rok předpovídají Evropská centrální banka (ECB) a Mezinárodní měnový fond (MMF).

Řecká centrální banka dnes také představila sérii doporučení ke zmírnění dluhové zátěže Řecka, včetně například prodloužení doby splatnosti dluhu nebo zmírnění podmínek splácení. Mezinárodní věřitelé by k plnému zotavení řecké ekonomiky mohli přispět i snížením cíle pro přebytek primárního rozpočtu, kterého má Řecko dosahovat od roku 2018, na rovná dvě procenta z 3,5 procenta, které věřitelé po Řecku vyžadují nyní.

Banka svou první podrobnou prognózu na letošní rok zveřejnila několik dní před předpokládaným schválením nových úvěrů z třetího mezinárodního záchranného programu pro Řecko.

Ministři financí eurozóny se již v květnu dohodli, že Řecko bude moci dostat nové úvěry za 10,3 miliardy eur (278 miliard Kč).

Nejmenovaní unijní činitelé dnes podle agentury Reuters uvedli, že uvolnění první splátky ve výši 7,5 miliardy eur schválí vedení evropského záchranného fondu ESM již tento pátek. Tyto peníze by Řecko mělo obdržet počátkem příštího týdne. Zbylých 2,8 miliardy eur by mělo být vyplaceno v následujících měsících.

Newsletter