Řecké banky popírají, že by plánovaly zabavení části vkladů

Řecké banky popírají zprávu, kterou zveřejnil v pátek list Financial Times, podle které připravují kvůli obavám z finančního kolapsu pohotovostní plány počítající s tím, že by lidé přišli o část svých vkladů. Bankovní asociace označila zprávu za „zcela nepodloženou“ a řecký ministr financí Janis Varufakis na svém účtu na Twitteru uvedl, že to je „zlomyslná spekulace“, napsala agentura Reuters.

Zpráva přišla dva dny před referendem, ve kterém budou Řekové rozhodovat, zda přijmou nebo odmítnou tvrdé podmínky dohody s věřiteli. Hlasování by případně mohlo rozhodnout i o budoucnosti země v eurozóně.

Představitelé Řecka opakovaně popírají, že by plánovali zabavit střadatelům část vkladů, aby tak zabránili kolapsu bankovního systému. FT však s odvoláním na bankéře a podnikatele obeznámené s opatřeními napsal, že nejméně pro jednu banku je velmi pravděpodobný scénář, který počítá se zabavením nejméně 30 procent vkladů nad 8000 eur (přes 217.000 Kč). Zabavení části vkladů by mělo být součástí celkové restrukturalizace bankovního sektoru ve chvíli, kdy se Řecko vrátí k záchrannému programu.

Šéfka řecké bankovní asociace Luka Katseli řekla televizní stanici Skai TV, že náznaky, že úřady plánují útoky na vklady, patří „pouze do sféry fantazie“. Žádný takový scénář podle ní v žádné řecké bance neexistuje, a to ani jako „cvičení na papíře“.

Řecká vláda minulou neděli večer rozhodla, že všechny řecké banky zůstanou od 29. června do 6. července zavřené a omezila výběry z bankomatů na 60 eur denně. Ještě téhož dne odpoledne přitom tvrdila, že se banky zavřít nechystá.

Newsletter