Reckitt připustil, že jeho výrobek zabil v Jižní Koreji 100 lidí

Britský výrobce spotřebního zboží Reckitt Benckiser Group Plc. poprvé připustil, že dal do prodeje dezinfekční prostředek pro zvlhčovače vzduchu, který v Jižní Koreji zabil kolem stovky lidí. Firma nabídla rodinám obětí i stovkám dalších lidí, kterým látka způsobila zdravotní potíže, odškodnění. Oznámil to dnes v Soulu představitel firmy v Jižní Koreji, kterého vzápětí napadli rozhněvaní příbuzní obětí.

„Je to poprvé, co připouštíme plnou odpovědnost. Velmi se omlouváme. Zpozdili jsme se, trvalo to pět let,“ prohlásil podle stanice BBC šéf pobočky firmy Atar Safdar na tiskové konferenci. Oznámil podle agentury AFP, že společnost zřizuje humanitární fond ve výši 3,8 milionu eur (asi 103 milionů Kč) pro oběti a jejich rodiny.

Safdar dále ujistil, že jeho firma bude spolupracovat s vyšetřovateli, kteří zjišťují, zda někteří její zaměstnanci povolili prodej dezinfekčního prostředku s vědomím, že je nebezpečný pro zdraví. „Upřímně si přeji, aby vyšetřování bylo co nejrychlejší,“ řekl podle AFP ředitel.

Přítomní příbuzní na představitele firmy křičeli, někteří do něj strkali, nejméně jeden z nich podle BBC muže uhodil.

Po vdechnutí jedovatých chemikálií z tekutého prostředku nazvaného Oxy Ssak Ssak, který se v zemi používal ve zvlhčovačích vzduchu, zemřelo nebo bylo zraněno v letech 2001 až 2011 kolem 500 lidí. Mezi postiženými byly i děti a těhotné ženy. Na to, že je nejspíš souvislost mezi látkou používanou ve zvlhčovačích a plicními problémy uživatelů, upozornily v roce 2011 jihokorejské úřady.

Newsletter