Řecko by mělo zrychlit reformy, tlačí ministři financí eurozóny

Ministři financí zemí eurozóny vybídli Řecko k urychlení reforem, které jsou podmínkou k tomu, aby zadlužená jihoevropská země mohla čerpat další finanční pomoc ze záchranného úvěru. Novinářům to po schůzce v Bratislavě řekli šéf ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem a eurokomisař pro hospodářské a finanční otázky, daně a cla Pierre Moscovici. Podle eurokomisaře by ale záchranný program v ohrožení být nemusel.

„Panoval celkový pocit, že bychom neměli ztrácet čas. Vyzvali jsme řeckou vládu, aby urychlila naplnění dosud neuskutečněných opatření,“ uvedl Dijsselbloem. Dodal, že je potřeba zkrátit časový skluz, do kterého se řecká vláda v prosazování dohodnutých opatření dostala.

Euroskupina, kterou tvoří ministři financí eurozóny, dříve v tomto roce Aténám schválila uvolnění 10,3 miliardy eur (278 miliard Kč). Z této částky už odešlo do Atén 7,5 miliardy eur (202 miliard Kč), zbylá tranše má být převedena, až Atény splní podmínky pomoci.

Řecko podle Moscoviciho dosud zcela naplnilo dvě z více než desítky opatření. „Není žádným tajemstvím, že je třeba učinit mnoho práce. V ideálním případě bychom si mohli přát, aby práce pokročila výrazněji,“ řekl eurokomisař. Dodal, že Řecko by mělo pokročit například v privatizaci či v reformě trhu s energetickými službami.

Moscovici nicméně řekl, že řecké úřady v uplynulých dnech zvýšily úsilí ohledně zmiňovaných opatřeních. „Shodli jsme se v tom, že když ty důležité body v příštích týdnech budou naplněny, nebude to mít dopad na další etapu celého procesu,“ uvedl.

Eurozóna již podle eurokomisaře na základě dřívějších rozhodnutí sice zažehnala hrozbu vystoupení Řecka z eurozóny, nadále však zůstává potřeba vykonat mnoho práce.

Členové euroskupiny na schůzce, která předcházela začátku dvoudenního jednání ministrů financí celé EU, rovněž podpořili zavedení systému hodnocení veřejných výdajů. „Úspěšná revize výdajů může uvolnit prostor pro další fiskální konsolidaci nebo k financování jiných politických priorit v rámci veřejných investic,“ uvedl Moscovici.

Newsletter