Americké výnosy v závěru minulého týdne zkorigovaly nárůst, dolar i přesto sílí. Euro je pod tlakem hromadného poklesu evropských tržních sazeb. Zlotý a koruna mírně zpevnily, aktuálně část zisků umazávají. Domácí měna se obchoduje nad 26,10 za euro.

Řecko dnes musí MMF splatit 450 mil. eur

Řecko dnes musí uhradit Mezinárodnímu měnovému fondu splátku ve výši zhruba 450 milionů eur (12,3 miliardy korun); další splátky v hodnotě 2,4 miliardy eur (65,7 miliardy korun) ho čekají příští týden. Evropská komise proto považuje finanční situaci zadlužené země za kritickou, neboť Atény nemají dostatek hotovosti. O výhledu Řecka budou dnes v Bruselu jednat náměstci ministrů financí eurozóny. Řekové se snaží dosáhnout s mezinárodními věřiteli dohodu o odepsání dluhů, což má podpořit odpolední demonstrace v Aténách. Řecký premiér Alexis Tsipras mezitím pokračuje v návštěvě Moskvy.     

Splacení dlužné částky MMF se dnes i přes řecké potíže očekává, neboť řecký ministr financí Janis Varufakis v neděli přislíbil, že jeho země pohledávku do stanoveného termínu vyrovná. Varufakis po nedělním jednání s šéfkou MMF Christinou Lagardeovou uvedl, že Atény mají v úmyslu splnit veškeré povinnosti vůči svým věřitelům.     

Grexit a derivátová neznalost velkých bank

Již v následujícím týdnu vyprší Řecku splatnost krátkodobých vládních dluhopisů v hodnotě 2,4 miliardy eur: do úterý musí uhradit 1,4 miliardy eur a do pátku jednu miliardu eur. V květnu pak čekají na Atény další závazky v hodnotě zhruba jedné miliardy eur.     

Zda by Rusko mohlo Řecku s dluhy pomoci, není zatím jasné. Tsipras v Moskvě podle středečního prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina o finanční pomoc nežádal. Rusko má nicméně zájem finančně podpořit řecké projekty, jejichž výnos by mohl přispět k umoření existujících řeckých dluhů.     

Řecko si draze půjčilo. Tsipras odsoudil sankce vůči Rusku

Řecko před týdnem odeslalo svým věřitelům aktualizovaný seznam reforem. Vláda v Aténách doufá, že tak uspokojí jejich požadavky na podrobnější informace o reformách a otevře zemi přístup ke slíbené finanční pomoci, která má zabránit řeckému bankrotu. 

Newsletter