Řecko je prý na dobré cestě ke včasné dohodě s věřiteli

Řecko je na cestě k dokončení návrhu dohody s mezinárodními věřiteli o novém záchranném programu do úterý. První část peněz z programu by tak Atény mohly získat do 20. srpna, kdy musejí splatit 3,5 miliardy eur (95 miliard Kč) Evropské centrální bance (ECB). Agentuře Reuters to řekl zdroj obeznámený s telefonickou konferencí finančních představitelů Evropské unie, která se konala v pátek večer.

Rozhovory mezi Řeckem a věřiteli podle zdroje pokračují hladce a mohly by dospět k závěru již během víkendu. Pokud budou návrh memoranda a nová analýza udržitelnosti řeckého dluhu připraveny v úterý, jak se plánuje, měl by je do čtvrtka schválit řecký parlament, uvedl zdroj. V pátek by pak prý o schválení programu v hodnotě až 86 miliard eur měli jednat ministři financí eurozóny.

„Všichni pracují na plánu A – dohodě počítající s vyplacením (první části) peněz do 20. srpna,“ uvedl zdroj. Tento plán podle něj předpokládá, že Řecko do 20. srpna přijme další balík reformních zákonů.

Tisk: Třetí verze záchrany Řecka potřebuje víc času

Německý list Bild tento týden informoval, že Berlín má rostoucí pochybnosti o tom, že se nový záchranný program pro Řecko do 20. srpna podaří připravit. Německá vláda proto podle listu předpokládá, že Řecko bude potřebovat další překlenovací půjčku.

Atény si již v červenci zajistily tříměsíční překlenovací úvěr přesahující sedm miliard eur, díky kterému mohly uhradit dřívější splátky Evropské centrální bance a Mezinárodnímu měnovému fondu.

Tato překlenovací půjčka pochází z Evropského mechanismu finanční stabilizace (EFSM). Za půjčky z EFSM standardně ručí všechny členské státy Evropské unie, včetně České republiky. V případě červencového úvěru pro Řecko však podle ministerstva financí nehrozí Česku žádné ztráty. Pokud by totiž Řecko půjčku nesplatilo, budou ji krýt výnosy řeckých dluhopisů držených Evropskou centrální bankou.

Newsletter