Řecko otevřelo cestu k prodeji podílu v telekomunikační firmě OTE

Řecká vláda převedla pět procent akcií telekomunikační skupiny OTE na privatizační agenturu HRADF, čímž otevřela cestu k jejich prodeji. Vláda to dnes oznámila ve svém věstníku. Prodej pěti procent OTE by podle aktuální ceny akcií podniku Aténám vynesl zhruba 216 milionů eur (5,8 miliardy Kč), uvedla agentura Reuters.

Minulý měsíc cestu k prodeji podílu uvolnil parlament tím, že zrušil své právo veta nad změnami v dohodě mezi státem a hlavním akcionářem OTE. Tím je německá skupina Deutsche Telekom, která v OTE vlastní 40 procent a firmu také řídí.

Stát má v OTE deset procent, zbytek jsou volně obchodované akcie. V rámci loňského třetího záchranného programu pro Řecko Atény věřitelům slíbily uskutečnit rozsáhlý prodej státního majetku, včetně poloviny státního podílu v OTE.

Agentura HRADF teď musí najmout k prodeji OTE poradce. Deutsche Telekom má právo odmítnout kupní nabídku jakéhokoli zájemce.

OTE je druhá největší veřejně obchodovaná společnost v Řecku a její tržní hodnota činí asi čtyři miliardy eur. Firma podniká rovněž v Rumunsku a v Albánii.

Newsletter