Řecko počítá na příští rok s růstem ekonomiky o 2,7 procenta

Řecká vláda předpokládá, že tamní ekonomika se příští rok vrátí k růstu, jehož tempo dosáhne 2,7 procenta. Slibuje i splnění rozpočtových cílů, které jsou stanoveny v podmínkách mezinárodního záchranného programu. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který dnes kabinet předložil parlamentu.

Návrh také předpovídá pokles veřejného dluhu o čtyři procentní body na 174,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) a pokles míry nezaměstnanosti na 22,4 procenta z letošních 23,5 procenta. Upozorňuje také, že cílem země je co nejrychlejší návrat na finanční trhy, podrobněji se ale touto otázkou nezabývá, uvedla agentura Reuters.

Řecko se od roku 2008 potýkalo s hlubokou hospodářskou recesí. Loni ekonomika sice vykázala růst o 0,7 procenta, návrh rozpočtu ale počítá v letošním roce s dalším poklesem, a to o 0,3 procenta.

Silně zadlužené Řecko se loni v létě dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by mělo v průběhu tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč).

Řecko bylo výměnou za mezinárodní úvěrovou pomoc opakovaně nuceno zvyšovat daně a zavádět úsporná opatření. Dnes v centru Atén protestovaly stovky důchodců proti snižování penzí. Policie použila slzný plyn, když se demonstranti pokusili převrhnou policejní autobus, který jim blokoval cestu k rezidenci premiéra Alexise Tsiprase.

Někteří demonstranti dnes také zpochybňovali vládní odhady hospodářského růstu. „Je to jedna velká lež,“ uvedl šestasedmdesátiletý Vassilis Bardas. „Tato vláda je spolkem těch největších lhářů ze všech,“ dodal.

Newsletter