Řecko podle Der Spiegel chystá smlouvu s Ruskem, Moskva to popírá

Řecko, kterému hrozí bankrot, se začátkem příštího týdne chystá podepsat s Ruskem smlouvu v hodnotě několika miliard eur, píše dnes internetový portál německého týdeníku Der Spiegel. Kontrakt se prý týká plynovodu Turkish Stream, kterým přes Turecko a Řecko do Evropy poteče ruský plyn. Moskva ale informaci německého časopisu vzápětí popřela. 
    

Atény údajně peníze dostanou formou zálohy, podle Spiegel Online se hovoří o třech až pěti miliardách eur (asi 82 až 137 miliard korun).     

Vysoce postavený nejmenovaný činitel řecké vládní strany Syriza řekl, že smlouva by mohla v Řecku „obrátit situaci“. Hluboce zadlužená země se v současnosti snaží s věřiteli vyjednat další záchrannou půjčku, její vláda ale musí nejprve předložit program reforem. Zatím však nepřišla s ničím, co by věřitelé považovali za přijatelné.     

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble dnes novinářům v komentáři na zprávu magazínu Der Spiegel podle Reuters řekl, že by ho potěšilo, kdyby byla zpráva o dohodě pravdivá a kdyby Řecko tyto prostředky dostalo. „Nemyslím si ale, že to vyřeší problémy Řecka s plněním memoranda o porozumění,“ dodal v souvislosti s řeckými závazky vůči partnerům v eurozóně. Atény v současné době jednají o uvolnění další 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) v rámci prodlouženého záchranného programu a chtějí také dosáhnout změn v dohodě s věřiteli.     

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov dnes ale agentuře RIA Novosti řekl, že žádná dohoda o ruské záloze na budoucí řecké výnosy uzavřena nebyla. Prezident Vladimir Putin sám při nedávné besedě s občany řekl, že o finanční pomoc se na Rusko nikdo neobracel, připomněl mluvčí. „Rusko finanční pomoc neslibovalo, protože o ni nikdo nepožádal,“ dodal.     

Rusko s Řeckem smlouvu údajně podepíše v úterý, napsal německý týdeník. Tento týden o ní prý v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem jednal řecký premiér Alexis Tsipras a ministr energetiky Panajotis Lafazanis. Plynovod Turkish Stream má podle současných plánů začít fungovat v roce 2019.     

Podle dnešního vydání řeckého hospodářského týdeníku Agora kabinet v Aténách sází na smlouvu s Ruskem. „Vláda doufá, že prostřednictvím Kremlu získá tak potřebné finanční prostředky. Takto chce jednání s evropskými partnery (ohledně další půjčky) přesunout na červen,“ píše Agora.     

Podle nejmenovaného vysoce postaveného zástupce řeckého ministerstva financí, na kterého se v pátek odvolávala agentura Reuters, musí řecká vláda využít posledních zbytků hotovostních rezerv, aby byla schopna na konci tohoto měsíce vyplatit důchody a mzdy státních zaměstnanců. 

Newsletter