Řecko prý letos nedosáhne plánovaných příjmů z privatizace

Řecko v letošním roce nedosáhne plánovaných příjmů z privatizace kvůli průtahům kolem prodeje práv na provoz 14 řeckých letišť. Agentuře Reuters to dnes řekl šéf řecké privatizační agentury HRADF Stergios Pitsiorlas. Atény se v rámci dohody o novém záchranném programu zavázaly, že letos privatizací získají 1,4 miliardy eur (téměř 38 miliard Kč).

„Cíl 1,4 miliardy eur je nedosažitelný,“ uvedl Pitsiorlas. „Na druhou stranu se domnívám, že je reálné, že dosáhneme cíle pro rok 2016,“ dodal. Řecko hodlá v příštím roce z privatizace získat 3,7 miliardy eur, v roce 2017 by to pak mělo být 1,3 miliardy eur.

Řecko se loni předběžně dohodlo s německou společností Fraport, že jí prodá práva na provoz 14 řeckých letišť za 1,2 miliardy eur. Transakce však byla pozastavena poté, co se v lednu dostala k moci nová řecká vládá vedená premiérem Alexisem Tsiprasem. Nyní se sice Atény k dohodě vrátily, podle šéfa HRADF ji však zřejmě nedokončí včas na to, aby do prosince od Fraportu získaly peníze.

Fraport v srpnu uvedl, že již neočekává dokončení dohody v letošním roce. Pitsiorlas sice s letošním dokončením dohody počítá, upozorňuje ale, že bude několik měsíců trvat, než začnou práva na provoz letišť platit a než vláda obdrží od Fraportu peníze.

Silně zadlužené Řecko se v létě dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by mělo během tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč).

Newsletter