Řecko už migranty v Turecku neláká, připlouvají jich jen desítky

Plavba z Turecka do Řecka jako relativně dostupný způsob, jak se dostat do Evropské unie, už migranty po uzavření dohody mezi EU a Ankarou o vracení uprchlíků tolik neláká. Na řecké ostrovy jich nyní denně v průměru připlouvá jen několik desítek. Za posledních 24 hodin dorazilo z Turecka na ostrovy v Egejském moři jen 110 běženců, den předtím to byli pouze dva lidé, uvedla agentura DPA s odvoláním na údaje řeckých úřadů.

Dohoda s Tureckem platí od 20. března a znamená, že všichni migranti, kteří dorazí do Řecka po tomto datu, budou automaticky vraceni do Turecka v případě, že neuspějí s případnou žádostí o azyl. Ještě v březnu připlovalo na řecké ostrovy v průměru kolem 900 lidí denně, v dubnu už to bylo osmkrát méně – kolem 120 lidí denně. Pokles pak vynikne ve srovnání s únorem, kdy Řecko registrovalo denně kolem dvou tisícovek nových běženců.

Podle údajů řecké policie bylo dosud na základě dohody s Tureckem vráceno 441 uprchlíků, dalších 8500 lidí ale stále čeká na řeckých ostrovech na vyřízení žádostí o azyl.

Newsletter