Euro smazalo dopolední ztráty a posouvá se zpět nad 1,1800 EURUSD. Maďarská centrální banka zvýšila sazby více, než očekával trh. Forint je spolu se zlotým v zisku, koruna smazala ztráty k otevírací ceně na 25,67 za euro.

Řecko zajistilo nejprudší propad akcií v Evropě od 2011

Evropské akcie se dnes, ostatně jak se očekávalo, nesly ve znamení eskalující řecké krize. Souhrnný index Euro Stoxx 600 odepsal 2,62 %, aby zakončil na 386,5 bodech. Německý Dax klesl o 3,5 %, což odpovídá 11 090,7 bodům. Britský FTSE je níže o 1,84 % až na 6629,3 bodech. Francouzský Cac 40 spadl o 3,74 %, aby zakončil na 4870 bodech. Španělský Ibex odepsal 5,54 %, což odpovídá 10 856,2 bodů.

Akciové trhy v eurozóně tak dnes utrpěly nejprudší jednodenní pokles od roku 2011. Index Euro STOXX 50, který sleduje přední akcie v eurozóně, se propadl o 4,2 procenta a uzavřel na 3468,9 bodu. Od začátku roku však evropské akcie vykazují zhruba desetiprocentní nárůst a zůstávají nedaleko sedmiletých maxim.

Již koncem víkendu bylo oznámeno, že mezinárodní věřitelé neprodlouží řecký záchranný program. Helénská republika tak čelí problému splátky dluhu, která má být uskutečněna do konce zítřejšího dne. V návaznosti na to pak byly ohlášeny bankovní prázdniny trvající celý týden společně s uzavřením řecké burzy a s kapitálovými kontrolami. Svou roli hraje i vyhlášené referendum na neděli 5. června, kdy budou Řekové hlasovat o přijetí/nepřijetí navrhovaného záchranného programu zahraničními věřiteli.

Řecký chaos v kostce: Scénáře, dopad na ČR, dluh

Řecko na cestě k bankrotu? Sledujeme ONLINE

Řecká situace se projevila i na euru. Nedělní projev premiéra Tsiprase srazil evropskou měnu na páru s dolarem až pod 1,1 dolaru za eura. Během dneška však oslabení bylo odmazáno. Měna se tak dnes obchoduje na úrovni 1,118 dolaru za euro.

Kovanda: Řecko je slepým střevem eurozóny

Sedláček: Řecko by mělo zbankrotovat, ale zůstat v eurozóně

Newsletter