Řecko zůstává v deflaci, nezaměstnanost mírně klesla

Míra nezaměstnanosti v Řecku v lednu klesla na 25,7 procenta z prosincových 25,9 procenta. Oznámil to dnes tamní statistický úřad. Uvedl rovněž, že spotřebitelské ceny se v březnu meziročně snížily o 2,1 procenta. Země se tak nachází v deflaci již 25 měsíců za sebou.     

Spotřebitelské ceny v Řecku se dostaly pod tlak kvůli hospodářské recesi spojené s vysokou nezaměstnaností a snižováním mezd a penzí. Nejvýraznější deflaci zaznamenala země předloni v listopadu, kdy se ceny meziročně propadly o 2,9 procenta.     

Loni v prosinci se do deflace poprvé od roku 2009 dostala i celá eurozóna. Evropská centrální banka (ECB) v březnu ve snaze o odvrácení deflace a podporu hospodářského růstu zahájila rozsáhlé nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů.     

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. Dohodlo se na dvou záchranných programech v objemu 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč). Výměnou za úvěrovou pomoc ale muselo zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně.     

Úsporná opatření přispěla k prohloubení recese, zvýšila nezaměstnanost a zhoršila životní úroveň obyvatel. V loňském roce se řecká ekonomika vrátila k růstu, který dosáhl 0,7 procenta. Míra nezaměstnanosti v Řecku však zůstává více než dvojnásobná ve srovnání s průměrem v celé Evropské unii, píše agentura Reuters.     

Statistický úřad dnes rovněž oznámil, že řecká průmyslová výroba v únoru meziročně stoupla o 1,9 procenta po lednovém poklesu o 0,2 procenta. V celém loňském roce vykázal řecký průmysl pokles o 2,7 procenta. 

Newsletter