Řecký parlament schválil další balík úsporných opatření

Řecký parlament dnes schválil nový balík úsporných opatření požadovaných věřiteli pro uvolnění další úvěrové pomoci ve výši 2,8 miliardy eur (75,6 miliard Kč). Nové kroky mají vést k reorganizaci trhu s elektřinou, urychlení privatizace a správu nesplácených bankovních úvěrů.

Vládní koalice levicové formace SYRIZA a Nezávislých Řeků schválila opatření poměrně těsnou většinou 152 hlasů v parlamentu o 300 členech, uvedly řecké sdělovací prostředky.

Vláda se rozhodla převést do zvláštního fondu řadu strategických státních podniků včetně elektrárenského koncernu DEI, což podle bouřících se odborů předznamenává přípravu na jejich brzkou privatizaci.

Podle loňské letní dohody se zeměmi eurozóny, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) má Řecko do roku 2018 získat finanční pomoc až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč), pokud ovšem bude plnit dohodnuté reformy. Obě strany se později domluvily na postupných krocích ke zmírnění řecké dluhové zátěže.

Řecko ale v plnění svých závazků hodně zaostává. Vláda prosadila do dnešního hlasování zatím jen dva z 15 dohodnutých reformních kroků. Atény především zaostávají právě v privatizaci státního majetku.

Newsletter