Ředitel problémové italské banky Monte dei Paschi odstupuje

Generální ředitel italské problémové banky Monte dei Paschi di Siena Fabrizio Viola souhlasil, že odstoupí z funkce. Banka se nyní snaží co nejrychleji najít náhradu, uvádí se v prohlášení finančního ústavu. Odchod ředitele zvyšuje nejistotu kolem záchranného plánu, který banka musí zavést, aby odvrátila riziko, že bude muset ukončit činnost, napsala agentura Reuters.

Monte dei Paschi di Siena je třetí největší bankou v Itálii a nejstarší na světě. V červenci schválila záchranný plán, který počítá do konce letošního roku s navýšením kapitálu až o pět miliard eur (135,1 miliardy Kč) a s prodejem nesplácených úvěrů v objemu 9,2 miliardy eur. Předtím banka neprošla zátěžovými testy evropských bank.

Banka v prohlášení neupřesnila důvody odchodu Violy. Pouze uvedla, že zůstane ve funkci, dokud nebude jmenován jeho nástupce.

Podle neoficiálních zdrojů již banka náhradu má. Za favorita je považován Corrado Passera, který byl dříve ministrem financí a ředitelem banky Intesa Sanpaolo. Italská média však uvádějí, že by jím mohl být Marco Morelli, bývalý finanční ředitel Monte dei Paschi di Siena, který v současnosti šéfuje italské pobočce Merrill Lynch.

Newsletter