Americké reálné tržní sazby měřené TIPSy klesají. Desetiletý výnos se drží pod -1,17 %. To včera stálo za výprodejním tlakem u dolaru, který se posunul nad 1,1840 EURUSD. Včerejší nárůst českých tržních sazeb podpořil zisky koruny k 25,55 za euro, oslabení dolaru proti euru nemělo výraznější vliv.

Reforma policie nebyla podle Klause tématem vládního sporu

Tématem vládní krize v posledních dnech vůbec nebyla reforma policie, řekl dnes ČTK bývalý prezident Václav Klaus. Šlo podle něj o ostrý politický souboj, ve kterém prozatím zvítězili ti, kdo usilují o zachování polistopadového politického demokratického parlamentního režimu.

Hnutí ANO v posledních dnech hrozilo vypovězením koaliční smlouvy, pokud ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) schválí plány vedení policie na reorganizace sboru. Vadilo mu hlavně sloučení protikorupčního útvaru a útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Chovanec reformu ve středu podepsal, ANO nakonec smlouvu nevypovědělo, ale chce jednat o jejích změnách.

O reformu policie však ve sporu podle Klause nešlo. „Tématem je ostrý politický souboj mezi zastánci takzvané velké protikorupční revoluce, která změnila naši zemi před třemi lety, s těmi, kteří se pořád dožadují toho, abychom žili ve světě polistopadového politického demokratického parlamentního režimu,“ řekl.

Klaus doufá, že veřejnost „prokoukla“, že šlo pouze o tvrdou politickou hru, ve které padlo zatím jen etapové vítězství. „Ale ten Závod míru se jede na 15 etap, takže uvidíme, jak to dopadne dál,“ řekl. Výhru nepřipsal ČSSD. „Já si myslím, že to bylo etapové vítězství nás, kteří si přejeme, aby byl zachován polistopadový charakter naší země,“ uvedl.

Exprezident hovořil o vítězství „velké protikorupční socialistické revoluce“ nad standardní politikou už nedávno u příležitosti 25. výročí vzniku ODS. Nastala podle Klause v souvislosti s pádem kabinetu Petra Nečase v roce 2013, který následoval po zásahu policie na Úřadu vlády.

Newsletter