RegioJet zdražil nejnižší jízdné v dálkových vlacích na Slovensku

Soukromý železniční dopravce RegioJet zdražil ode dneška nejlevnější jízdné ve svých dálkových vlacích mezi Bratislavou a Košicemi. O změnách v ceníku, jejichž součástí je také snížení cen dražších tarifů, RegioJet informoval ČTK.

Za jízdu vlakem RegioJetu mezi dvěma největšími městy na Slovensku cestující nově zaplatí nejméně 12,10 eura (327 Kč) místo dosavadních devíti eur (243 Kč). Ve vyšších tarifech u necelé poloviny spojů jízdné naopak zlevní, a to zhruba o 12 až 15 procent.

„Vím, že jakákoliv změna cen není pro zákazníky příznivou zprávou, věříme ovšem, že naše důvody pochopí. Navzdory úpravě cen dodržíme to, co jsme říkali před naším vstupem na trh, že díky příchodu RegioJetu se průměrné ceny jízdenek trvale sníží až o 30 procent,“ uvedl majitel RegioJetu Radim Jančura. Dodal, že změny ceníku mají zajistit, aby se provoz dálkových vlaků RegioJetu na Slovensku ještě letos dostal do zisku.

RegioJet začal na vlastní komerční riziko přepravovat cestující ve svých vlacích mezi Bratislavou a Košicemi v prosinci 2014. Cestující se snažil přilákat nižšími cenami jízdného, než požadoval státní dopravce ZSSK ve svých vlacích vyšší kategorie IC.

ZSSK letos v lednu IC spoje ovšem zrušil s odůvodněním, že jejich provoz je ztrátový. Státní dopravce nadále přepravuje cestující na zmiňované trati v rychlících, jízda tímto typem vlaků ale trvá déle než někdejšími soupravami IC nebo vlaky RegioJetu.

Jančura v tiskové zprávě také uvedl, že vinou podnákladových cen v IC vlacích ZSSK a bezplatného cestování studentů a důchodců ve státních rychlících skončil RegioJet loni ve ztrátě 5,5 milionu eur (148,5 milionu Kč).

Slovenský antimonopolní úřad letos v červenci ale oznámil, že ZSSK nezneužil svého dominantního postavení na trhu formou podnákladových cen při provozu svých IC vlaků. Podnět k prověření postupu ZSSK podal právě RegioJet.

Současná koaliční vláda premiéra Roberta Fica ve svém programovém prohlášení slíbila přehodnotit zrušení IC vlaků. Ministerstvo dopravy si již objednalo vypracování příslušné analýzy.

RegioJet zajišťuje na Slovensku také státem dotovanou vlakovou dopravu na regionální trati z Bratislavy do Komárna na jihu země a provozuje také autobusové linky.

Newsletter