Regionální parlament Belgie zablokoval obchodní dohodu EU-Kanada

Parlament frankofonního regionu v Belgii dnes odmítl text dohody o volném obchodu mezi EU a Kanadou (CETA), kterou měli podepsat ministři EU 18. října a má schválit summit EU-Kanada 27. října. Zákonodárci Valonska podmiňují uplatnění dohody dodatečnými zárukami pro ochranu zájmů především místního průmyslu. Souhlas valonského parlamentu, jednoho ze sedmi legislativních sborů Belgie, je v zemi nezbytný pro ratifikaci dohody.

Dohodu CETA dnes naopak podpořilo vedení rakouských sociálních demokratů (SPÖ), kteří se k ní zpočátku stavěli také kriticky. Rakousko dohodu podepíše, očekává ale, že během ratifikačního procesu dojde ještě k vyjasnění některých otázek, uvedl sociálnědemokratický kancléř Christian Kern. Krok socialistů následoval den po čtvrtečním rozhodnutí německého ústavního soudu, který odmítl stížnosti občanů a umožnil Berlínu dohodu předběžně schválit.

Vyjednat text CETA trvalo Kanadě a EU sedm let. Všechny členské země EU měly před summitem s Kanadou na konci měsíce dohodu podepsat příští úterý na zasedání ministrů v Lucembursku, ale dnešní podmíněné veto v Belgii to téměř jistě neumožní. Zda se bude muset odložit i summit, není zatím jasné. Česko podle již dřívějšího vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu podpoří všechny kroky, které povedou k tomu, aby dohoda CETA vstoupila v platnost co nejdříve.

„Nedám plnou moc federální vládě a Belgie dohodu CETA 18. října nepodepíše. Nepovažuji to za nějaký pohřeb, ale za žádost o obnovení jednání,“ vysvětlil novinářům socialistický předseda Valonska Paul Magnette. K tomu, aby nepovolil federální belgické vládě podepsat CETA, ho dnes vyzvala naprostá většina valonských zákonodárců. Magnette projedná hned dnes v Paříži novou situaci se socialistickým prezidentem Françoisem Hollandem, se kterým dohodu konzultoval již dříve.

Přípravy dohody s Kanadou provázely početné protesty v řadě evropských měst. Odpůrci projektu mimo jiné tvrdí, že dohoda poskytne větší sílu nadnárodním společnostem a povede ke zhoršení potravinářských, ekologických i pracovních norem. Podle zastánců dohody to podpoří hospodářský růst i tvorbu pracovních míst. Ještě ostřejší spory vyvolává plánovaná dohoda o volném obchodu mezi EU a USA (TTIP).

Newsletter