Reknihy, nejmladší české udržitelné knihkupectví, slaví 2. narozeniny. Na záchranu deštných pralesů přispějí dvakrát víc

Za dva roky existence více než 20 tisíc prodaných knih, 15 tisíc spokojených zákazníků a milion korun na vyplacených provizích. Taková je bilance udržitelného knihkupectví Reknihy, které dnes slaví druhý rok své činnosti. Do toho následujícího má velké plány a chce až trojnásobně růst. Směřuje tak k 20 tisícům registrovaných účtů, do roka se chce dostat na částku 3 miliony korun ve vyplacených provizích, ale plánuje také otevření nových poboček. I nadále se však Reknihy plánují  soustředit na udržitelnější budoucnost pro celou planetu. Již od svého spuštění spolupracují s organizací Rainforest Trust, jež zabraňuje kácení deštných pralesů a z každé objednávky na její konto přispívají pět korun. Pro oslavu narozenin si však tým Reknih připravil speciální akci – počínaje dneškem až do začátku dubna dvojnásobně navýší přispívanou částku.

Tadeáš Kula, zdroj: Reknihy

“Běžně se člověk může setkat s tím, že když má e-shop narozeniny, poskytne svým zákazníkům například slevu 20 % nebo jiný typ zvýhodnění při nákupu. My jsme se však chtěli vydat jinou cestou. Proto jsme se rozhodli, že našim zákazníkům a čtenářům nabídneme možnost přispět naším prostřednictvím na záchranu deštných pralesů dvakrát víc než obvykle a trochu víc se zasadit o zelenější planetu,” říká Tadeáš Kula, zakladatel a CEO Reknih. Ten oslaví své narozeniny spolu se startupem, který si před dvěma lety nadělil. Na trhu mu totiž chyběla jednoduchá možnost sdílet své již jednou přečtené knihy s někým dalším.

Trojnásobný růst na všech frontách

V současné době se mohou Reknihy pyšnit sedmi tisíci pravidelnými uživateli a celkem 15 tisíci unikátními zákazníky, tzv. rečtenáři. S každým měsícem se počet registrovaných čtenářů zvyšuje. Zapříčiněno je to také tím, že až 30 % z těch, kteří na Reknihách jednou nakoupí, se zaregistruje a už zůstane věrnými zákazníky. I díky tomu firma do příštího roku směřuje k více než 20 tisícům registrovaných účtů a měsíčně plánuje prodávat nižší desítky tisíc knih.

Nejinak je tomu i v případě vyplacených provizí. I přesto, že startup s každou objednávkou přispívá na organizaci Rainforest Trust a svou provizi jim mohou věnovat také čtenáři, na bankovní účty bylo za dva roky vyplaceno téměř tři čtvrtě milionu korun. Zhruba 250 tisíc pak bylo vyplaceno v podobě kuponů na další nákup, což je známkou toho, že zákazníci se opravdu vrací nebo možností nákupu již jednou přečtených knih chtějí potěšit své blízké. I v tomto ohledu je mladý tým okolo zakladatele Kuly ambiciózní a příští narozeniny chce slavit s vyplacenými třemi miliony korun na soukromých účtech a v poukázkách.

“Přesto, že má konkurence před námi náskok téměř 10 let, daří se nám růst jak po byznysové stránce, tak s ohledem na naší vizi, což je pro nás velmi důležité. Stále primárně chceme, aby čtení lidi táhlo a aby při touze přečíst si další příběh nemuseli vždy sáhnout po zbrusu nové knize. Zároveň je pro nás obrovským závazkem členství ve spolku Slušná firma, v němž chceme setrvat, aktivně se podílet na jeho činnosti a v rámci jeho zásad dál rozvíjet Reknihy,” dodává Kula.

Nové pobočky, pravidelný svoz a ekologie v ČR

Plány Reknih pro další rok však nekončí u navyšování čísel prodeje či výdělků. Nedávno například proběhla úplně první ReTour, při které Reknihy s dodávkou objížděly své zákazníky a umožnily jim tak sdílet své knihy, aniž by museli opustit pohodlí domova. A právě z ReTour se v budoucnu má stát pravidelná událost na měsíční bázi. Čtenáři tak budou mít možnost poslat i větší množství knih najednou a dostanou tak například i příležitost zbavit se nutnosti manipulovat s těžkými krabicemi.

Mimo to chtějí mezi druhými a třetími narozeninami Reknihy rozšířit také své pole působnosti. A to do větších měst napříč Českem jako jsou Ostrava nebo Plzeň. Nejen v Praze či v Brně jsou totiž čtenáři, kteří by rádi pro své již jednou přečtené knihy našli nový domov a nejen v Praze a v Brně je množství knih, na které se zbytečně práší v knihovnách. Přitom je jisté, že v ČR existuje mnoho čtenářů, kteří by z nich měli radost.

“Neskrýváme naše ambice, co se čísel týče. Chceme však, aby naši rečtenáři věděli, že myslíme také na ně i na to, čemu jsme se zavázali. Proto chceme v blízké budoucnosti nabídnout také alternativu k podpoře organizace Rainforest Trust. Alternativu, díky které bude možné podpořit ekologické projekty v České republice. Věříme, že se tak ještě více zákazníků dokáže s celou ideou ztotožnit a o to větší jim bude pomoc dávat smysl,” uzavírá Kula.

O Reknihách

Reknihy jsou online platforma, která dává knihám druhý život. Jejím cílem je nastartovat zelené čtení a ukázat lidem, že pro získání jejich vysněné knihy není vždy třeba kupovat si novou. Reknihy totiž přináší možnost nakupovat knihy, které již původního majitele omrzely, nechce je vlastnit a jen se mu hromadí v knihovně. Knihy, které se majitel rozhodne sdílet dál dalším čtenářům, jednoduše pošle na adresu sběrného místa, tým Reknih je pečlivě překontroluje, posoudí a posléze uvede do prodeje na svém e-shopu. Ve chvíli, kdy jsou prodány, získá jejich bývalý majitel kredit, který si může převést na bankovní účet, použít na další nákup nebo jím podpořit Reknihy v jejich snaze o zachování deštných pralesů za pomoci organizace Rainforest Trust. Právě na jejich účet pak putuje příspěvek z každé objednávky. Ambiciózní a mladý tým okolo zakladatele Tadeáše Kuly spojuje v jeho práci touha šetřit nejen peněženky čtenářů, ale také naši planetu.

Newsletter