Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Řekové berou banky útokem, eurozóna se připravuje na bankrot

Napětí kolem řecké dluhové krize, jejíž další dějství ovlivní pondělní summit eurozóny, včera kulminovalo prosakujícími informacemi o evropských přípravách na případný řecký bankrot a o stále intenzivnějších výběrech peněz z řeckých bank. Řecký premiér Alexis Tsipras mezitím v Petrohradě jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o ekonomické spolupráci, která ale nezahrnuje přímou finanční pomoc ze strany Ruska.     

Před pondělní bruselskou schůzkou k řecké krizi, které se zúčastní lídři zemí platících eurem, se opět sejdou také jejich ministři financí. Pokud Atény nepřijdou s novými návrhy řešení, mají se už podle nejmenovaných činitelů začít projednávat otázky kolem hrozícího řeckého bankrotu.     

Polská premiérka Ewa Kopaczová bude v pondělí jednat s guvernérem tamní centrální banky a ministry financí a zahraničí o možných důsledcích odchodu silně zadluženého Řecka z eurozóny.     

Řecká vláda projevila ohledně úspěšného završení pondělních rozhovorů vysokou dávku optimismu. Ten ale postrádají řečtí střadatelé, kteří začali brát banky v podstatě útokem: v pátek vybrali zhruba 1,2 miliardy eur (asi 33 miliard Kč) poté, co ve čtvrtek výběry přesáhly miliardu eur. Za celý týden z řeckého bankovního systému takto odteklo kolem 4,2 miliardy eur. Evropská centrální banka (ECB) řeckým bankám musela podruhé v týdnu zvýšit limit nouzových úvěrů, které jsou pro ně jedinou náhradou za ubývající vklady.  

Řecké banky v pondělí už možná neotevřou  

Řecko a věřitelské instituce tlačí čas. Na konci měsíce mají Atény zaplatit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) ve sdružené splátce celkem 1,6 miliardy eur (43,6 miliardy Kč). A šéfka MMF Christine Lagardeová dala ve čtvrtek najevo, že fond termín neprodlouží.     

Tsipras mezitím jednal s Putinem o možnosti dodávek řecké zemědělské produkce do Ruska, případnou ruskou finanční pomoc podlomené řecké ekonomice prý ale oba státníci neprobírali. Hovořili nicméně o možnosti energetické a investiční spolupráce.     

Předtím ministři energetiky Ruska a Řecka podepsali dohodu o prodloužení plánovaného plynovodu Turkish Stream, který má dopravovat plyn z Ruska přes Černé moře do Turecka a až do Řecka. Moskva se bude podílet na financování projektu a bude jej vlastnit napůl s Aténami. Výstavba by měla začít příští roce a skončit v roce 2019.     

Obavy z řeckého bankrotu způsobily v závěru týdne oslabení eura vůči většině předních světových měn. Investoři se pustili do nákupu dolaru považovaného za bezpečnou investici v době nejistot. 

Newsletter