Rekreační užívání marihuany schválil i stát Maine

V americkém státě Maine budou lidé moci užívat marihuanu pro rekreační účely. Tamní voliči o tom rozhodli v referendu spojeném s úterními prezidentskými volbami, informovala agentura AP. Maine se tak stane osmým státem USA, kde budou lidé moci volně konzumovat či kupovat marihuanu.

Poměr hlasů byl v tomto liberálním státě v samotném severovýchodním výběžku USA velmi vyrovnaný a jejich sčítání tak trvalo o den déle než v Kalifornii, Massachusetts a Nevadě, kde voliči schválili tutéž změnu. „Obyvatelé Maine to podpořili a my musíme zajistit, aby byl zákon přijat,“ řekl republikánský senátor Eric Brakey, který legalizaci podporoval.

Lidé starší 21 let budou moci podle schváleného návrhu držet 2,5 unce (přes 70 gramů) marihuany, která bude ke koupi ve speciálně licencovaných obchodech a klubech. Zákonodárci doufají, že to podobně jako ve státech, které se ke konopí postavily vstřícně v minulosti, povede k vytvoření nových pracovních míst a nárůstu daňových příjmů.

Užívání marihuany k rekreačním účelům bylo již dříve legalizováno v Coloradu, Washingtonu, Oregonu a na Aljašce a v oblastí hlavního města Washingtonu.

Newsletter