Renault po ECB zlepšil výhled pro evropský trh s auty

Šéf francouzské automobilky Renault Carlos Ghosn dnes zlepšil odhad letošního růstu evropského automobilového trhu na minimálně dvě procenta. Učinil tak poté, co se Evropská centrální banka (ECB) rozhodla podpořit ekonomiku eurozóny nákupem vládních dluhopisů. Ještě v pondělí přitom Renault letošní růst odhadoval pouze na jedno až dvě procenta. 

Renault je druhým největším výrobcem automobilů ve Francii. Cena akcií podniku dnes díky kroku ECB stoupla téměř o čtyři procenta. Firma v pondělí uvedla, že loni zvýšila celosvětový prodej o 3,2 procenta na 2,7 milionu vozů, a to díky oživení evropského trhu a silné poptávce po značce Dacia. 

Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) minulý týden oznámilo, že prodej nových osobních aut v Evropské unii loni vzrostl o 5,7 procenta, a vykázal tak první nárůst po šesti letech poklesu. 

Šéf ECB Mario Draghi dnes uvedl, že banka bude měsíčně na nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů vynakládat celkem 60 miliard eur (1,7 bilionu Kč). To je víc, než se čekalo a podle části analytiků by to ekonomice skutečně mohlo pomoci. Program by měl trvat minimálně do září příštího roku. 

Euro na 11letém dně. ECB nakoupí dluhopisy za víc než bilion eur

Newsletter