Renault v pololetí zvýšil zisk díky rekordnímu odbytu

Francouzský výrobce automobilů Renault v prvním pololetí zvýšil čistý zisk o devět procent na 1,5 miliardy eur (přes 40 miliard Kč) díky rekordnímu odbytu. Oznámila to dnes firma. Renault těží z poptávky po nových modelech a z oživení evropského automobilového trhu. Podařilo se mu tak vystřídat domácího konkurenta PSA Group na pozici druhé největší evropské automobilky po německém Volkswagenu, napsala agentura Reuters.

Celosvětový odbyt Renaultu v první polovině letošního roku stoupl o více než 13 procent na 1,57 milionu vozů. Konkurent PSA, který vyrábí značky Peugeot a Citroën, ve středu oznámil, že v pololetí dodal zákazníkům 1,54 milionu vozů. To představuje meziroční pokles o 0,2 procenta.

Provozní zisk Renaultu v pololetí stoupl o 41 procent na 1,54 miliardy eur. Překonal tak očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 1,39 miliardy eur. Automobilka dnes potvrdila své cíle pro celý letošní rok, které zahrnují zvýšení tržeb i provozní marže.

Renault rovněž předpověděl, že světový automobilový trh vykáže za letošek nárůst zhruba 1,7 procenta. Evropský automobilový trh by měl podle firmy stoupnout minimálně o pět procent.

Newsletter