Evropské i americké výnosy rostou. Poptávka je mírně vyšší po dolaru, který tak sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se posunul zpět pod 1,1900 EURUSD. Měny regionu mírně ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Republikánské primárky ukážou, jak moc lidé s Trumpem nesouhlasí

Výsledek dnešních republikánských primárek v Západní Virginii a Nebrasce ukáže, jak moc jsou voliči znepokojeni tím, že se Donald Trump pravděpodobně stane oficiálním prezidentským kandidátem Republikánské strany. Ačkoli Trump zůstal v boji o nominaci bez soupeře, voliči v obou státech ale i tak mají možnost odevzdat svůj hlas uchazečům, kteří odstoupili.

Tato praxe není výjimečná, mohli tak činit i účastníci primárek a stranických hlasování v jiných státech. Množství takových hlasů, které se považují za protestní, dosáhlo ale maximálně jednotek procent hlasů. Nyní, když v aktivní kampani pokračuje již jen Trump, analytici čekají, zda se počet takových hlasů jako výraz nesouhlasu s realitním magnátem nějak výrazně zvýší.

Za lakmusový papírek považuje televize CNN především Nebrasku. Tamní republikánský senátor Ben Sasse, který se v domovském státě těší široké podpoře voličů, napsal na facebooku dlouhé pojednání ve prospěch alternativního republikánského kandidáta, který by se v nadcházející kampani postavil nejen Trumpovi, ale i demokratce Hillary Clintonové. Někdejší první dáma USA má nominaci takřka jistou.

Nebraska je zajímavá rovněž tím, že tamní republikánský guvernér Pete Ricketts v uplynulém týdnu Trumpa veřejně podpořil, ačkoli ostatní členové jeho vlivné rodiny stojí v táboře odpůrců realitního magnáta. Rickettsovi rodiče například přispěli částkou přes 5,5 milionu dolarů (131 milionů korun) akčním výborům, které brojí proti Trumpovi.

Podle aktuálních propočtů agentury AP Trumpovi k potřebným 1237 delegátům pro automatickou nominaci chybí 169. V Nebrasce a Západní Virginii je ve hře celkem 70 delegátů. Zatímco v Nebrasce republikáni volí přímo prezidentského uchazeče, v Západní Virginii vybírají delegáty. Na volebních lístcích je u každého kandidáta na delegáta uvedeno, koho podporuje.

Newsletter