Republikány a demokraty čekají primárky v pěti státech USA

Republikánské a demokratické uchazeče o stranické nominace na prezidenta Spojených států dnes čeká jeden z posledních velkých zápasů o podporu delegátů: hlasovat se totiž bude v pěti státech a to v Connecticutu, Delawaru, Marylandu, Pensylvánii a na Rhode Islandu. Průzkumy veřejného mínění dávají největší šance favoritům – u demokratů Hillary Clintonové a u republikánů Donaldu Trumpovi.

Zatímco u demokratů je v podstatě jasné, že Clintonová získá dostatečný počet delegátů pro automatickou nominaci, u republikánů je celkový výsledek stále otevřený. Pokud by se ale Trumpovi dnes podařilo výrazně uspět, což sondáže naznačují, cestu k nominaci by si usnadnil.

V pěti státech je ve hře 172 republikánských delegátů. Zatímco na Rhode Islandu se delegáti budou dělit proporčně, v Connecticutu, Delawaru, Marylandu a částečně také v Pensylvánii volební systém dává přednost vítězi. Pensylvánie je ve stranickém souboji republikánů výjimka: vítězi připadne 17 z 71 delegátů z tohoto státu a zbylých 54 bude na červencovém celoamerickém stranickém sjezdu vystupovat nezávisle na výsledku primárek.

Podle aktuálního propočtu agentury AP má Clintonová 1941 delegátů a superdelegátů a její rival Bernie Sanders 1191, pro demokratickou nominaci jich je přitom třeba nejméně 2383. Republikáni pro nominaci potřebují 1237 delegátů, přičemž Trump jich dosud získal 845, Ted Cruz 559 a John Kasich 148.

Newsletter