RE:START pomáhá strukturálně postiženým regionům

Dnes skončila třetí výroční konference k RE:STARTU, který pomáhá třem uhelným regionům naší republiky, tedy Ústeckému, Karlovarskému a Moravskoslezskému kraji. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová na závěrečné tiskové konferenci uvedla, že Česká republika je plně připravena využít všechny zdroje, které Evropská komise nabízí.

„RE:START berou všichni opravdu velmi vážně, o čemž svědčí i dnešní velká účast nejen z řad resortů, poslanců a senátorů, ale také Evropské komise. Jsem ráda za spolupráci s hejtmankou a hejtmany, kteří nám musí udávat tempo a být velmi intenzivním partnerem, abychom nastavovali aktivity a projekty směrem, který naše regiony skutečně potřebují. V Praze si můžeme něco myslet, jenže potřeby regionů jsou třeba jinde, proto je naše vzájemná komunikace opravdu důležitá. Nyní nastavujeme nové programové období 2021 – 27, kdy dojde k poklesu evropských dotací, nicméně RE.START bude mít v přípravě nových operačních programů velmi významné místo,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

„Představili jsme také třetí akční plán, který bude předložen vládě České republiky na konci května. Ten obsahuje šestnáct opatření o objemu finančních prostředků ve výši deset miliard korun a cílí převážně na využití evropských fondů v dalším programovém období,“ uvedla manažerka národního výkonného týmu programu RE:START Gabriela Nekolová.

„Na dnešní výroční konferenci jsme hlavně hodnotili minulý rok a řešili rok budoucí. Změnila se struktura Re:startu, nově tedy je pod vedením ministryně pro místní rozvoj. Velmi pozitivně vnímám, že výkonné týmy se přesunuly do krajů, kde budou intenzivně pracovat na všech projektech,“ uvedla hejtmanka Karlovarského kraje a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Mračková Vildumetzová.

Výroční konference restrukturalizace uzavřela třídenní blok věnovaný problematice strukturálně postižených krajů. V rámci něj Ministerstvo pro místní rozvoj a dotčené kraje společně hostily delegaci Evropské komise, která byla seznamována s konkrétními projekty a potřebami strukturálně postižených regionů. Postupně delegace navštívila Karlovarský a Ústecký kraj.  

V současné době jsou dostupné programy pro žadatele za dvanáct miliard korun. Uvolněno však může být postupně přes 60 miliard korun. Evropská komise před rokem založila Platformu pro uhelné regiony a Česká republika se v rámci této platformy stala jednou z pilotních zemí. Právě český program RE:START označili evropští komisaři za vzor pro ostatní uhelné regiony v Evropě.

Newsletter