Reuters: Německo a Čína chtějí společný byznys v Asii i v Africe

Německo a Čína chtějí společně rozvíjet obchodní příležitosti v Asii i v Africe. Během návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové v Číně to uvedly zdroje z prostředí německé vlády a průmyslu, na které se odvolává agentura Reuters. Mimořádný zájem je podle nich o oblasti jako je infrastruktura, energetika, doprava, ale také například ochrana životního prostředí či zdravotní péče. Merkelová je v roli německé kancléřky na návštěvě Číny už podeváté.

„Pokud spojíme síly a budeme aktivní na trzích jako Asie nebo Afrika, budeme mít z této společné silné pozice prospěch všichni,“ řekla Merkelová novinářům.

Její nynější návštěva se odehrává na pozadí vzrušené debaty kvůli čínským akvizicím v Evropě a kvůli obavám ze ztráty důležitých technologií. Někteří politici proto volají po přísnějších restrikcích. Merkelové během třídenní návštěvy, která dnes skončila, ocenila rostoucí vyspělost a hloubku německo-čínských vztahů. Také ale vybídla Peking, aby německým firmám zajistil rovné podmínky.

Zdroje tvrdí, že další spolupráce obou zemí je zaměřena na pomoc německým firmám, aby se lépe vypořádaly s rostoucí konkurencí a rychlým technologickým vzestupem čínských firem. Čínským podnikům má spolupráce pomoci naučit se brát větší zřetel na mezinárodní standardy a normy, včetně otázky ochrany životního prostředí.

Německé firmy si v uplynulých letech stěžovaly, že na zahraničních trzích je pro ně těžké konkurovat čínským podnikům, pro které je možné čerpat štědré státní dotace.

Společné německo-čínské týmy by podle zdrojů mohly vyřadit konkurenty z těchto soutěží a pomoci německým firmám zajistit si přístup k čínským finančním zdrojům. Financování by bylo možné poskytovat například z nového čínského fondu Silk Road a nové Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB), kterou ale Spojené státy považují za konkurenci pro Světovou banku (SB).

Na politické úrovni Čína a Německo slíbily posílit vzájemnou spolupráci v Afghánistánu a v oblasti rozvojových projektů v Africe.

Newsletter