Reuters: Rusko chce získat z privatizace Rosněfti 11 miliard USD

Rusko chce z prodeje minoritního podílu v ropné společnosti Rosněfť získat ještě do konce letošního roku více než 11 miliard USD (266,2 miliardy Kč). Vláda má v úmyslu peníze použít na snížení rozpočtového deficitu po propadu cen ropy. S odvoláním na zdroj z odvětví to dnes uvedla agentura Reuters. Vláda se chystá v Rosněfti prodat 19,5 procenta akcií.

Ruské ministerstvo hospodářství už podle zdroje obdrželo veškeré dokumenty nutné k zahájení prodeje, včetně ohodnocení podílu a návrhu podmínek prodeje. Ministr Alexej Uljukajev v komentářích pro ruská média uvedl, že cena kolem 11 miliard dolarů je blízko reality.

Prodej podílu bude komplikovaný kvůli sankcím, které západní země uvalily na Moskvu v souvislosti s ukrajinskou krizí. Mnoho investorů se také obává investovat v Rusku kvůli nestabilním trhům s komoditami. Rosněfť by ale mohla přilákat asijské investory, včetně těch z Číny a z Indie.

Ruská vláda doufá, že se jí podaří zopakovat úspěšnou primární veřejnou nabídku akcií Rosněfti před deseti lety, při které získala 11 miliard dolarů. Tato nabídka byla jednou z největších svého druhu na světě, a to navzdory obavám investorů, že Rosněfť koupila většinu majetku ropné společnosti Jukos, kterou donutil Kreml zbankrotovat.

Po dokončení privatizace bude stát vlastnit v Rosněfti podíl 50 procent plus jednu akcie. Rosněfť je podle objemu rezerv největší ropnou firmou na světě obchodovanou na burze. Na celkové těžbě ropy v Rusku se podílí více než třetinou. Téměř 20 procent akcií vlastní britská ropná společnost BP, která je získala díky prodeji svého podílu v podniku TNK-BP Rosněfti v roce 2013.

Newsletter