Reuters: Sberbank zvažuje prodej turecké divize Denizbank

Největší ruská banka Sberbank zvažuje prodej své turecké divize Denizbank. Uvedla to dnes agentura Reuters, která se odvolává na čtyři zdroje z bankovních kruhů. Sberbank podle nich uvažuje o prodeji proto, aby se mohla znovu zaměřit na svůj hlavní, tedy ruský trh. Sberbank ale na dotaz agentury Reuters popřela, že o prodeji turecké divize uvažuje.

Ruská banka tureckou divizi koupila v roce 2012, kdy za ni zaplatila zhruba 3,5 miliardy dolarů (84,5 miliardy Kč). Denizbank se stala hlavní součástí plánu ruské státní banky na expanzi v zahraničí a posílení pozice jedné z nejziskovějších bank na světě. V té době byla i největší akvizicí Sberbank. Ve stejném roce Sberbank rovněž koupila rakouskou VBI, která měla aktivity v dalších evropských zemích včetně České republiky. Na konci roku 2015 Sberbank podepsala smlouvu o prodeji slovenské divize VBI.

Sberbank se podle zdrojů setkala s investičními bankami, aby zjistila, koho může prodejem Denizbank pověřit. Vzhledem k tomu, že Sberbank čelí západním sankcím, zájem o spolupráci investiční banky podle zdrojů příliš nemají.

Sberbank informace o prodeji popřela. „Informace o prodeji Denizbank není správná. Denizbank je nejziskovějším zahraničním majetkem Sberbank a za první čtvrtletí měla čistý zisk 293 milionů tureckých lir (2,4 miliardy Kč),“ uvedla v prohlášení zástupkyně generálního ředitele Sberbank Svetlana Sagajdaková. Denizbank uvedla, že nemá žádné informace o tom, že by Sberbank zvažovala její prodej.

Vztahy mezi Ruskem a Tureckem jsou napjaté od loňského roku, kdy Ankara sestřelila ruský vojenský letoun. Podle zdrojů však toto napětí nemá na zamýšlený prodej Denizbank vliv. Sberbank zvažuje prodej kvůli svému plánu zaměřit se více na ruský trh, kde výrazně překonává své konkurenty.

Newsletter