Dolar po včerejším poklesu amerických výnosů z titulu inflačního nepřekvapení oslabil. Dnes ráno tlaky na slabší americkou měnu pokračují. V rámci regionu z oslabení dolaru nejvíce profitovala koruna, která posílila k 25,90 za euro. Ohledně pokračujících zisků jsem opatrní. Rezistenci vidíme na úrovni 25,80 za euro.

Reuters: Těžba ropy v zemích OPEC v říjnu dosáhla nového rekordu

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v říjnu dál zvyšovali těžbu, která dosáhla nového rekordu. Uvedla to dnes agentura Reuters, která se opírá o údaje z přepravy a o informace zdrojů z odvětví. Říjnovou produkci odhadla na 33,82 milionu barelů denně, zatímco v září ji stanovila na 33,69 milionu. Těžba se zvyšovala především v Nigérii, Libyi a v Iráku.

Reuters také zpřesnil odhad za září směrem vzhůru o 90.000 barelů denně. Učinil to kvůli Iráku, jehož vývoz byl vyšší, než se původně myslelo. Údaje z dalších zemích zůstaly na předchozí úrovni.

OPEC se v září nečekaně dohodl na snížení těžby na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně. Pokud záměr uvede do praxe, půjde o první snížení těžby za osm let. Podrobnosti, včetně kvót pro jednotlivé členy, chce OPEC dojednat na svém listopadovém zasedání.

Zpráva o dalším zvýšení těžby podle expertů jen podtrhne skepsi ohledně toho, zda se OPEC bude nakonec schopen dohodnout na omezení těžby, jehož cílem je podpořit růst cen ropy. Ropa bezprostředně po rozhodnutí kartelu zdražila na letošní maximum téměř 54 dolarů za barel, od té doby však její cena klesla ke 48 dolarům za barel.

Ropa začala prudce zlevňovat v polovině roku 2014, kdy se barel prodával za více než 100 dolarů. K propadu cen přispěl rozmach těžby z břidlicových hornin v USA, díky němuž se výrazně snížila závislost Spojených států na dovozu ropy. Nízké ceny ropy způsobují potíže zemím, které jsou závislé na příjmech z prodeje této suroviny, což je zejména Saúdská Arábie, Venezuela či Rusko.

Newsletter