Reuters: Těžba v zemích OPEC v červnu vystoupila na rekord

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v červnu vzrostla o 250.000 barelů a dostala se na rekordních 32,82 milionu barelů denně. Největší zásluhu má na tom obnova produkce v Nigérii. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters, který se opírá o údaje o nakládce na tankery v přístavech a o informace zdrojů z odvětví.

Představitelé kartelu OPEC se na červnovém zasedání ve Vídni opět nedokázali dohodnout na nastavení oficiálního těžebního limitu. Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou silného převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Od té doby však obavy z nadměrných dodávek polevily a ceny se nyní pohybují kolem 50 dolarů za barel.

Největší nárůst těžby v červnu zaznamenala Nigérie, kde se produkce zvýšila o 150.000 barelů na 1,55 milionu barelů denně. Tamní těžba se tak zotavuje z propadu na více než dvacetileté minimum, za kterým stály útoky ozbrojenců na ropná zařízení.

Saúdská Arábie, která je klíčovým členem kartelu OPEC a největším exportérem ropy na světě, zvýšila v červnu těžbu o 50.000 barelů na 10,3 milionu barelů denně.

Newsletter