Reuters: Volkswagen chystá návrat na evropský dluhopisový trh

Německá automobilka Volkswagen chystá na čtvrtek dlouho očekávaný návrat na evropský dluhopisový trh. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Upozornila, že Volkswagen otestuje zájem investorů o své dluhopisy poprvé od září 2015, kdy vypuknul skandál kolem manipulace s testy emisí.

Na finančních trzích se spekulovalo, že Volkswagen by prodejem dluhopisů mohl získat až deset miliard eur (270 miliard Kč). Podle informací agentury Reuters by však měla hodnota nové emise činit pouze čtyři až pět miliard eur (108 až 135 miliard Kč). Automobilka Volkswagen před vypuknutím skandálu patřila k nejčastějším vydavatelům firemních dluhopisů v Evropě.

Volkswagen rovněž letos plánuje návrat na americký dluhopisový trh, řekl dnes investorům správce firemní pokladny Jörg Boche. Zároveň investory varoval, že lze čekat ještě dozvuky emisního skandálu. Investoři nicméně předpokládají, že poptávka po nových dluhopisech Volkswagenu bude kvůli dlouhému výpadku vysoká.

Navzdory nevyřešenému emisnímu skandálu Volkswagen čeká, že emisí dluhopisů získá přístup k levnému financování. Po vypuknutí skandálu Volkswagenu výnosy jeho dluhopisů na trzích prudce vzrostly, od té doby se ale vrátily zpět.

Obchodníci předpokládají, že Volkswagen vydá v rámci emise více tranší. Měl by vydat dluhopisy převážně v eurech, se splatností za dva a čtyři roky, 6,5 roku a deset let a s různě stanovenými kupony.

Volkswagen v září 2015 přiznal, že po celém světě do zhruba 11 milionů naftových aut instaloval software, který umožňuje manipulovat s testy emisí. Skandál, který se týká i 1,2 milionu vozů Škoda Auto, vedl k prudkému poklesu ceny akcií Volkswagenu a náklady spojené s jeho urovnáním těžce zasáhly hospodářské výsledky podniku.

Volkswagen je největší automobilkou v Evropě. Loni firma vystřídala japonského konkurenta Toyota v čele světového automobilového trhu, když navzdory skandálu zvýšila globální prodej o téměř čtyři procenta na rekordních 10,3 milionu vozů.

Newsletter