Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

RIM CZ: z drobného výrobce kancelářských židlí mezi světové hráče

Na začátku stála malá dílna, jediný prototyp přivezený z Rakouska a nápad vyrábět kancelářské židle. Dnes se v otrokovické firmě RIM CZ vyrábí 13 000 židlí měsíčně. Z malé moravské firmy vyrostl RIM do podoby velkého hráče světového trhu, jejich výrobky znají na pěti kontinentech, vyrábí se v Evropě i na Taiwanu. Navrhují pro ně přední světoví designéři. Zásadním tématem celé firmy je ergonomie a zdravé sezení.

Když se v roce 1991 začínali Milan Nagy a Rudolf Fukal poohlížet po nově otevřeném volném trhu, napadlo je vyrábět kancelářské židle, které u nás v té době prakticky nebyly dostupné. Bez zkušeností a bez počátečního kapitálu vyrobili první prototyp, objednali několik řemeslníků, kteří pro ně vyrobili komponenty a začali se samotnou výrobou. Materiál sváželi odpoledne po práci k montáži, hotové výrobky zase vozili zákazníkům. V té době se jim o firmě rozprostřené napříč kontinenty ani nesnilo.

Rok na to už RIM CZ vyráběl tisícovku židlí za měsíc. Prvními zákazníky i obchodními partnery byli známí a kamarádi, přidávaly se nově založené firmy i státní instituce. Firma se začala pomalu rozhlížet po veletrzích, které by mohla navštívit, nahlédnout pod ruce konkurenci a představit své vlastní výrobky. A právě veletrhy bývaly často zásadní pro vstup na nový trh.

„Začínali jsme na domácím trhu, v Čechách, na Slovensku, pak v Maďarsku a dlouhou dobu to byly naše jediné exportní země. Zlomový byl veletrh v Kolíně nad Rýnem, který nám otevřel dveře do Německa,“ komentoval růst filmy RIM CZ jednatel Milan Nagy. „Dnes dodáváme na 5 kontinentů a expandovali jsme do Asie, kde jsme otevřeli dceřinou společnost RIM Hong Kong.“

Za expanzí na Taiwan mimo jiné stojí také příběh hospodářské krize, která RIMem otřásla v roce 2008. V té době v RIMu dokončili první etapu výstavby nové výrobní haly za 35 milionů korun. Zvyšovali výrobu, zaměstnávali sto lidí. Prakticky ze dne na den klesly tržby o celých 40 procent. Na řadu přišly krizové scénáře, firmu dusily bankovní úvěry. Třetina zaměstnanců musela odejít, firma se vydala ze všech možných rezerv.

V roce 2010, tedy ve chvíli, kdy už se firma z krize začala pomalu vzpamatovávat, pak přišel projekt, který ji dokázal znovu postavit na nohy. S designérem Massimem Costagliou navrhl RIM CZ novou židli FLEXi, která se stala hvězdou. A právě její výroba odstartovala novou kapitolu výroby na Taiwanu. Jeden z Asijských tygrů se totiž ukázal jako technologicky vyspělý a cenově dostupný stát pro výrobu židlí do celého světa. Zatímco evropský trh RIM obsluhuje z Tlumačova nedaleko Zlína, pro zbytek světa se židle distribuují právě z Taiwanu.

Dnes RIM CZ vyrábí kancelářské a konferenční židle, stoly, lavice, akustické systémy a pouští se i do oblasti soft seatingu neboli měkkého sezení, které je v kancelářích stále žádanější. Největší výsada výrobků z Otrokovic? Ergonomie. V RIMu totiž ergonomii pečlivě zkoumají a věnují se jí prakticky od počátku. Spočítali, že za život prosedíme přes 50 000 hodin u kancelářského stolu, což je neuvěřitelné číslo. Židle a křesla z RIM CZ jsou navrhovány tak, aby splňovaly přísné nároky na zdravé sezení, nezatěžovaly páteř a ploténky a umožňovaly sedět dynamicky. Výroba na každý kontinent má přitom svá vlastní specifika. Produkty v Africe a Asii jsou citlivé na vlhkost, tam, kde běžně používají překližku, přichází ke slovu plast. Dodávají do Tanzánie, Egypta, Jihoafrické republiky, Austrálie i na Nový Zéland. Každý z regionů má jiné požadavky na barevnost, materiály nebo výšku židlí.

„Ergonomie je téma, kterému se věnujeme ve všech oblastech naší výroby. Desítky tisíc hodin, které za život prosedíme, je potřeba brát v úvahu,“ dodává Milan Nagy. „Už při vývoji proto židle testujeme nejen na výdrž a stabilitu, ale také vysoce náročné ergonomické standardy.“ Senzory, které vás upozorní na to jak dlouho a jakým způsobem sedíte, jsou jednou z otázek, které se momentálně v Otrokovicích řeší. Budoucnost RIMu leží nejen v kvalitních materiálech a vytříbeném designu, ale také v moderních technologiích.

Newsletter