Rittig nemá v souvislosti se solárním byznysem nárok na omluvu

Lobbista Ivo Rittig nemá nárok na omluvu ani finanční zadostiučinění za tvrzení, že stojí v pozadí obchodů se solárními elektrárnami. Dnes o tom pravomocně rozhodl pražský vrchní soud. Podnikatelova žaloba na ochranu osobnosti směřovala proti výroku, který veřejně pronesl ředitel české pobočky Transparency International (TIC).

Lobbista žalobou napadl vyjádření šéfa TIC Davida Ondráčky, který v Otázkách Václava Moravce uvedl, že Rittig „figuruje ve fotovoltaické kauze Amun.Re a je v pozadí obchodů“. Podnikatel tvrdí, že s případem Amun.Re nemá nic společného. Výrok byl podle něj nepravdivý a vyvolal dojem, že je Rittig do kauzy s kriminálním podtextem zapleten. Vedle omluvy lobbista požadoval ještě 100.000 korun.

„Diskusní pořad nespustil medializaci a kriminalizaci žalobce (Rittiga). Bylo mnoho daleko ostřejších článků, ať už se to týkalo různých jiných obchodů nebo otázek financování ODS v dané době, kdy byl žalobce označován jako kmotr,“ konstatovala dnes předsedkyně odvolacího senátu Milena Opatrná. Podle ní se navíc TIC podařilo analýzou obchodních společností kolem Amun.Re prokázat, že Rittig měl k fotovoltaice skutečně vztah.

O Rittigově možném podílu na transakci, při níž polostátní energetická společnost ČEZ odkoupila za pět miliard korun solární elektrárny u Ralska a Mimoně od neprůhledné Amun.Re, v minulosti spekulovala i média. Podle kritiků byl obchod pro ČEZ nevýhodný.

Pražský městský soud už před dvěma lety konstatoval, že televizní diskuse se Rittiga dotýkala jen okrajově a nezasáhla do jeho osobnostních práv. Lobbista se proti verdiktu odvolal, proto dnes spor projednával ještě vrchní soud.

Newsletter